Michelle Bachelet: Çinli Yetkililer Peşimizdeydi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Doğu Türkistan ziyaretinde Uygurlarla görüşemediğini söyledi.

Bachelet, çarşamba günü Cenevre’deki 50. İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı açıklamada, Çin’in insan hakları ihlalleriyle suçlandığı Doğu Türkistan’a yaptığı ziyaret sırasında kısıtlamalarla karşılaştığını belirtti.

Ziyareti boyunca kendisine Çin hükümetine bağlı yetkililerin eşlik ettiğini söyleyen Bachelet, "Eğitim kampı diye nitelenen Kaşgar hapishanesini ziyaret ettim. Fakat gözaltında tutulan Uygurlarla ya da onların aileleriyle görüşemedim" dedi.

Bachelet, böyle bir durumla karşılaşabileceğini tahmin ettiğini söyleyerek "ziyareti öncesinde ülke dışındaki bazı eski mahkumlarla ve aileleriyle görüştüğünü" ifade etti.

Öte yandan özellikle Kovid-19 tedbirleri kapsamında Doğu Türkistan’da kısıtlamalarla karşılaştığını belirten Bachelet, Çin yönetiminin önemli bakanlıklar, hukuki merciler, iş insanları ve akademisyenler de dahil görüşmek istediği tüm kurum ve kişilerle temas kurabilmesini sağladığını söyledi.

Bunun yanı sıra BM yetkilisi, ağustos sonunda görevinin sona erdiğini ve bir 4 yıllık süre daha talep etmeyeceğini, görevi bırakacağını açıkladı.

ZİYARET TEPKİ TOPLAMIŞTI

Çin rejimi, Doğu Türkistan’da zorla çalıştırma, işkence ve "yeniden eğitim kampı" adı altında alıkoyma suçlamalarıyla karşı karşıya. İnsan hakları örgütleri, milyonlarca kişinin zorla toplama kamplarına ve hapishanelere yerleştirildiğini öne sürüyor. ABD de Uygurlara yönelik muameleyi "soykırım" olarak niteliyor.

Bachelet, 23-28 Mayıs'taki ziyareti öncesinde insan hakları gruplarından tepki toplamıştı.

Doğu Türkistan, İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Tibet ve Hong Kong'dan aktivistlerin de yer aldığı 230 hak grubu, Bachelet’ye istifa çağrısı yapmıştı.

Avrupa, ABD ve Avustralya'dan 39 akademisyense yayımladıkları açık mektupta ziyaretten derin rahatsızlık duyduklarını belirtmişti.

18 ülkeden 40 siyasetçinin yer aldığı InterParliamentary Alliance on China (Çin Politikası İçin Uluslararası Parlamento İttifakı) adlı grup da 20 Mayıs'taki açıklamasında Bachelet'nin ziyaretinin kendisinin güvenilirliğine zarar vereceğini savunmuştu.

Grup, Pekin'in Çin virüsü kısıtlamalarını kullanarak ziyaretin özgürce gerçekleşmesini engelleyebileceğini de öne sürmüştü.

ABD ise "Çin Komünist Partisi'nin bütünlüklü bir inceleme için gerekli izinleri sağlamayacağını belirterek ziyaretten derin endişe duyduklarını" açıklamıştı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 545 kişi okudu!
18/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.