Michelle Bachelet: Bir Daha Aday Olmayacağım

Başarısız Doğu Türkistan ziyareti nedeniyle Uluslararası toplum tarafından eleştirilen Bachelet, BM insan hakları komiserliğine tekrar aday olmayacağını açıkladı.

QHA’nın bildirdiğine göre Çin tarafından sistematik bir şekilde soykırım, asimilasyon ve ağır insan hakları ihlallerine uğrayan Uygurlar konusunda çeşitli başarısızlıklara imza atan ve eleştirilerin odağında olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Ağustos sonunda görevi sona erdikten sonra ikinci bir dört yıllık süre talep etmeyeceğini söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, 13 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, mevcut görev süresi Ağustos’ta sona erdikten sonra ikinci bir dört yıllık görev süresi talep etmeyeceğini söyledi. Michelle Bachelet, Mayıs ayının sonunda Çin ve Doğu Türkistan’a gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından yaptığı konuşmasında Uygur Türkleri ve insan haklarıyla ilgilenen sivil toplum kuruluşlarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

İSTİFASI İSTENMİŞTİ

Michelle Bachelet, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur ve diğer Türk ve Müslüman halklara uyguladığı insanlığa karşı suç ve soykırım politikalarına karşı güçlü bir şekilde konuşmadığı, ziyaretiyle Çin’in gerçekleri örtbas etme çabalarına alet edildiği yönünde sivil toplum örgütlerinin eleştirileriyle karşı karşıya kalmış ve istifası istenmişti.

Komiserliğin Aralık ayında tamamlamış olduğuna inanılan ve bugüne kadar yayımlanmayan Uygur insan hakları raporunun ertelenmesi de Çin’in komiserlik üzerinde artan etkisine yönelik endişelere neden olmuştu.

Bunların yanı sıra basında, BM İnsan Hakları Ofisinin Çin hükumetiyle Uygur aktivistler dahil muhaliflerin isimlerini paylaştığı ve kimi çalışanların da Çin’den büyük miktarda para aldığı yönünde iddialar da yer alıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press

Bu Haberi 230 kişi okudu!
14/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.