MI5 ile FBI, Çin Tehdidi Konusunda Uyardı

İngiltere ve ABD güvenlik servislerinin başkanları, Çin'den gelen tehdide karşı uyarmak için eşi görülmemiş bir ortak görünüm sergiledi.

FBI direktörü Christopher Wray, Çin'in ekonomik ve ulusal güvenlik için uzun vadeli en büyük tehdit olduğunu ve son seçimler de dahil olmak üzere siyasete müdahale ettiğini söyledi.

MI5 başkanı Ken McCallum, hizmetinin son üç yılda Çin faaliyetlerine karşı çalışmalarını iki katından fazla artırdığını ve tekrar ikiye katlayacağını söyledi.

MI5'in şu anda Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) faaliyetleriyle ilgili olarak 2018'e kıyasla yedi kat daha fazla soruşturma yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

Londra, Thames House'daki MI5 merkezinde gerçekleşen basın açıklamasında, İki yönetici ilk kez kamuoyu önüne çıktı.

ÇKP, TEKNOLOJİNİZİ ÇALMAK İÇİN HER ZAMAN HAZIR
FBI Başkanı Christopher Wray, Çin'in Tayvan'ı zorla alması durumunda bunun "dünyanın gördüğü en korkunç iş kesintilerinden birini temsil edeceği" konusunda uyardı.

Wray, aralarında şirketlerin üst düzey yöneticilerinin ve üniversitelerin üst düzey isimlerinin de bulunduğu izleyicileri, ÇKP bir dizi araç kullanarak "teknolojik fikirleri çalmaya her zaman hazır olduğu" konusunda uyardı.

Ayrıca, Çin'in diğer tüm büyük ülkelerin toplamından daha büyük bir bilgisayar korsanlığı programıyla "büyük çapta hile yapmak ve çalmak" için siber casusluk yaptığını söyledi.

SEKS İŞÇİSİ KULLANARAK TUZAĞA DÜŞÜRÜYOR
FBI direktörü, ÇKP’nin bu bahar New York'ta yapılacak bir kongre seçimlerine doğrudan müdahale ettiğini, çünkü eleştirmen ve Tiananmen Meydanı'nda eski protestocu olan bir adayın seçilmesini istemediklerini söyledi.

Bunu, aşağılayıcı bilgileri ortaya çıkarmak için özel bir dedektif tutarak yaptıklarını söyleyen Wray, hiçbir şey bulamayınca, bir trafik kazası sahnelemeyi önermeden önce bir seks işçisi kullanarak tartışma yaratmaya çalışıldığını dile getirdi.

TAYVAN İŞGAL EDİLİRSE KÜRESEL TİCARET BOZULUR
Wray, Çin'in Ukrayna'daki çatışmadan "her türlü dersi" çıkardığını, şimdi ise Rusya'yı vuracak türden gelecekteki yaptırımlardan kendilerini izole etmeye çalıştığını, Nitekim Çin’in Tayvan'ı işgal etmesi durumunda, ekonomik bozulma bu yıl görülenden çok daha büyük olacağını, Çin'deki batı yatırımları "rehine" haline gelebileceği ve tedarik zincirlerinde kırılmalar yaşanacağını sözlerine ekledi.

İSTİHBARAT 37 ÜLKEYLE PAYLAŞILDI
MI5 Başkanı Ken McCallum, siber tehditlerle ilgili istihbaratın 37 ülkeyle paylaşıldığını ve Mayıs ayında havacılık ve uzaya yönelik karmaşık bir tehdidin kesintiye uğratıldığını söyledi.

McCallum, yeni mevzuatın tehditle başa çıkmaya yardımcı olacağını, ancak İngiliz toplumunun tüm risklerin daha fazla farkında olmasını sağlayarak "daha zor bir hedef" haline gelmesi gerektiğini söyledi. Vize sistemi reformu sonucu, Çin ordusuyla bağlantılı 50'den fazla sözde öğrencinin İngiltere'den sınır dışı edildiğini belirtti. 

ÇİN’E KARŞI “MAVİ PASİFİK” İTTİFAKI KURULDU
Son zamanlarda Batı ve müttefikleri Çin tehdidine karşı çıkmak için ortak işbirliklerini güçlendiriyor. Bu kapsamda geçen ayın sonunda ABD, Avustralya ve diğer üç müttefik, Çin’e karşı “Mavi Pasifik” ittifakı kurdu. Uzmanlar, ittifakı Çin'in Güney Pasifik'teki diplomatik ve askeri genişleme çabalarına karşı alınan önlemlerden biri olarak yorumladı.

Bilgilere göre Japonya, Yeni Zelanda ve İngiltere'nin de üye olduğu ittifakın, 24 Haziran'da yaptığı ortak açıklamasında, işbirliği amacının serbest ve açık kurallara dayalı uluslararası düzen üzerinde artan Çin baskısına karşı koymak olduğu vurgulandı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 577 kişi okudu!
07/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.