Meta, Çin kontrolündeki binlerce sahte hesabı kapattı

Sosyal medya şirketi Meta, Çin'de Komünist rejim tarafından kontrol edilen ve ABD'li kullanıcılara aitmiş gibi gözüküp ocak 2024'te yapılması planlanan ABD seçimlerine ilişkin paylaşım yapan 4 bin 800 sahte sosyal medya hesabını kapattığını duyurdu.

Meta yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’de Komünist rejim tarafından kontrol edilen yaklaşık 4 bin 800 sahte sosyal medya hesabı 2024 ABD seçimleri öncesi kutuplaştırıcı içerikler paylaşarak takipçi kitlesi oluşturmaya çalıştı.

İLGİLİ HABERLER: AMERİKALI GİBİ DAVRANIYOR

Seçimlere ilişkin siyasi paylaşımlar yapılan sosyal medya hesaplarında, Amerikalı gibi görünmek için sahte fotoğraflar, isimler ve konumlar kullanıldı.

Hesaplarda sahte içerik yaymak yerine, X (eski adı Twitter) platformundan politikacılar, haber kuruluşları ve diğer kişiler tarafından oluşturulan gönderiler yeniden paylaşıldı.

SEÇMENİ "KUTUPLAŞTIRMAK" İSTİYOR
Meta, birbiriyle bağlantılı olduğu tespit edilen sosyal medya hesaplarının her görüşten içeriğe yer vererek seçmeni "kutuplaştırmak" istediğini iddia etti.

Söz konusu sahte hesaplar, Facebook ve Instagram'ın sahibi olan teknoloji şirketi tarafından tespit edilip kapatıldı. 

Ayrıca Meta adına hesaplarla ilgili soruşturmayı yürüten Ben Nimmo, "Bu ağlar izleyici kitlesi oluşturmakta halen zorlanıyor ancak bu bir uyarı niteliğinde." dedi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: AA

Bu Haberi 376 kişi okudu!
01/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.