Mescid-i Aksa’dan İdris Hasan çağrısı

Mescid-i Aksa imamı Dr. İkrama Sabri, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Fas hükümetine seslenerek Uygur asıllı Müslüman İdris Hasan'ı Çin'e iade etmeme çağırısında bulundu

Dr. İkrama Sabri açıklamasında, "Bir müşrik, bir Müslüman'dan iltica talep ederse, Müslüman'ın o müşriki koruması ve güvenliğini temin etmesi gerekir. Peki ya bir Müslüman başka bir Müslüman kardeşine sığınırsa?! Mescid-i Aksa'dan Fas yetkililerine sesleniyoruz. Doğu Türkistanlı Müslüman İdris Hasan'ın Çin'e iade edilmesi kararını derhal iptal etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Faslı yetkililer, geçen hafta İdris Hasan'ın Çin'e sınır dışı edilme kararını açıklamasının ardından Doğu Türkistan diasporası ve Doğu Türkistan Alimler Birliği başta olmak üzere Arap- İslam dünyasında Müslümanlar ayağa kalkmıştı. uluslararası düzeyde gündeme gelen olayla ilgili sosyal medya üzerinde büyük yankı uyandı.

Faslı yetkililer de dahil olmak üzere Hasan’ın iade edilmemesini talep ederken Müslüman alimlerden bir çoğu onu ölüme göndermenin haram olduğu fetvasını vermişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Pazartesi günü İdris Hasan hakkında geçici bir tedbir yayınlayarak Fas hükümetini İdris Hasan'ı iade etmemeye çağırdı.

Fas İnsan hakları konseyi, Uluslararası Af örgütü gibi kuruluşlar, ilgili makamlara itirazlarını ifade ederken İdris Hasan'ı kurtarmak için farklı ülkelerde çeşitli çalışmalar yapılıyor. 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 976 kişi okudu!
25/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.