Meğer Onlarca Yıldır Saldırıyormuş

ABD Siber Güvenlik Ajansı'nın yakın tarihli bir raporu, Çin bağlantılı bir hacker grubunun on yıldır Güneydoğu Asya ve Avustralya'da siber casusluk operasyonları yürüttüğünü ortaya çıkardı.

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, “Gardian Laboratuvarı” adlı bir araştırma enstitüsünün 9 Haziran'da “Auchin Ejderi” olarak bilinen Çinli hacker grubunun 2013 yılından bu yana sürekli olarak saldırı halinde olduğunu gösteren yeni bir rapor yayımladı. Raporda Çinli bilgisayar korsanlarının esas olarak Singapur, Hong Kong, Vietnam ve Avustralya'daki eğitim ve telekomünikasyon ajanslarını on yıldır hedef aldığı iddia ediliyor.

ÇİN’İN SİYASİ ÇIKARLARINA HİZMET EDİYOR

Rapora göre, hacker grubu, çeşitli teknik araçlar vasıtasıyla Asya-Pasifik siyasi meseleleri, pornografik içerikler ile kandırarak kullanıcıları kötü amaçlı yazılım dosyalarını açmaya ikna ediyor. Böylece insanların siber saldırıları keşfetmesini önemli ölçüde engelliyor.

Bilgilere göre araştırmacılar, Çin’in bu gibi hacker saldırısının yalnızca bir ülkeyi değil, Güneydoğu Asya'nın tüm bölgesini hedef aldığını, Hacker grubunun amacının ise, Çin'in siyasi çıkarlarıyla aynı hizada gitmek olup, bu amaca ulaşmak için yıllardır devlet desteğiyle casusluk faaliyeti yürüttüğünü kaydetti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 306 kişi okudu!
16/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.