Malezyalı Bakanlara Uygur Dosyası arzedildi

Türkiye Merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Malezya’da Doğu Türkistan davası ve iki kardeş topluluk arasında her türlü işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik sivil diplomasi hareketi kapsamında bir dizi ziyaretlerde bulundu. 

Doğu Türkistanlı heyet, 8 aralıkta Başkent Kuala Lumpur’da Malezya’nın üç köklü İnisiyatiflerinden “ WADAH, ABİM, PKPIM “ın  7. Büyük Buluşmasına iştirak etti. 

Programın Açılış törenine Malezya Dışişleri Bakanı, Dini İşler Bakanı, siyasiler, yabancı diplomatlar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılım sağladı. 

SOYKIRIMLA İLİŞKİN DOSYA SUNULDU
Programda Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (UDTSB) Başkanı Sn. Hidayetullah Oğuzhan ve UDTSB Genel sekreteri Sn. Abdureşit Eminhacı Malezya Dışişleri Bakanı Zambry ABDULKADİR ve de Dini İşler Bakanı YB Senator Dato' Setia Dr. Haji Mohd Naim Mokhtar ile bir araya gelerek, Doğu Türkistan halkının Malezya Hükümetinden beklentileri ve Çin Komünist Parti (ÇKP) Rejiminin bölgedeki Müslümanlara uyguladığı sistematik soykırımla ilişkin bir Dosya sundu.MALEZYA ZİYARET NEDEN ÖNEMLİ?
Türkiye Merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği tarafından dost ve kardeş topluluklara yönelik gerçekleştirilen temasların amacı, İslam dünyasına, Çin’in İslam dinini nasıl Çinlileştirilmeye çalıştığı dahil, rejimin Müslümanlara karşı uyguladığı sistematik soykırım suçunun duyurulması ve Doğu Türkistan sorununun Ümmeti Muhammed’in (S.A.V) gündemine alınması hedefleniyor.

DOĞU TÜRKİSTAN UMMETİN BİR PARÇASI
Nitekim Ümmetin bir parçası olan Doğu Türkistanlı mazlum Müslümanlar, Çin mezaliminin Uluslararası arenada sahte ve yanıltıcı “Din özgürlüğü” propagandalarını güçlendirdiği böylesine bir dönemde, Doğu Türkistan davasında cephe hattını İslam alemine yaymak ve çeşitli cemaatleri Doğu Türkistan'ın tarihsel ve reel vaziyetiyle ilgili konularda bilinçlendirmek suratıyla Doğu Türkistan meselesini sadece İslam dünyasının yönetici kısmına değil, her kesimden Müslümanlara anlatarak, Müslümanların suskunluğunu bozmak ve İslam dünyasının desteğini kazanmak amaçlanıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: UDTSB

Bu Haberi 914 kişi okudu!
09/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.