Malezya’da üst düzey görüşmeler yapıldı

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Doğu Türkistan davasının İslam dünyasında önemli bir cephesi konumuna gelen Malezya’da uzun vadeli strateji üzerine kalıcı çalışmalar yapmak hedefiyle yola çıktı.

25 Şubat Kuala Lumpur’a ulaşan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı sayın Hidayatullah Oğuzhan, Genel Sekreter sayın Abdurreşit Eminhaci, Avrupa Dışişleri ilişkiler sorumlusu sayın Nicat Turgun ve Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Cemiyeti Başkanı Nurmuhammed Türkistani’dan oluşan bir heyet, ülkedeki ABİM ve Global Peace Mission gibi önemli İslami Teşkilatların Başkanları ile Program ve organizasyon gündemi ile ilgili toplantılar gerçekleştirdi.

DEVLET ERKÂNI İLE GÖRÜŞTÜ
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Doğu Türkistan davasının tüm İslam alemine yayılması ve İslam aleminin her kesiminden destekler almak maksadıyla özelliklede Malezya’da yıllardır İslam dünyasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Resmi ziyaretine 25 Şubat'ta başlayan heyet, ziyaretler kapsamında Malezya devlet erkânı ve üst düzey kuruluşlarla bir araya geldi.

Akabinde Malezya Dışişleri Bakanlığı “Barış” ve “İslamofobi ile Mücadele” özel temsilcisi Dr. Abdul Razak Ahmad ile bir araya gelerek gündemdeki önemli konuları ve gelecek planlar hakkında fikir alışverişlerinde bulundu.

İİT İNSAN HAKLARI BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ
Aynı gün İslam İşbirliği Teşkilatı İnsan Hakları Komitesi Başkanı ve Malezya Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Dr. Ahmed Azzam ile bir araya gelen heyet, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu değerlendirirken, gündemdeki önemli konuları ve ortak plan projeler hakkında istişareler yaptı.

Ayrıca Doğu Türkistanlı heyet Malezya Başbakanlık Ofisi tarafından 27 şubat Kuala Lumpur'da düzenlenen ve Başbakan Sn. Enver İbrahim, Dışişleri Bakanı Sn. Zambri Abdul Qadir ve çeşitli bakanlar, büyükelçiler ve diplomatlar, araştırmacılar ve farklı ülke STK temsilcilerinin iştirak ettiği  "Uluslararası İslamofobi Forumu" 'na katıldı. Forumda Doğu Türkistan konusu da gündeme getirildi.

Ardından Malezya Dışişleri Bakanı Sn. Zambri Abdul Qadir ile muhtelif konular üzerine özel toplantı gerçekleştirdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 563 kişi okudu!
28/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.