Malezya’da Mazlum Uygur Türkleri Adına “Nan” dağıtıldı.

Malezya'da sivil toplum kuruluşları, Uygur Türklerinin sesini duyurmak ve kültürlerini tanıtmak için ramazan dolayısıyla güvenlik görevlilerine Uygur ekmeği dağıttı.

 

Malezyalı kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu Uygurlar için Malezya (M4U) girişimi kapsamında düzenlenen etkinlikte gönüllüler, "Nan" adı verilen Uygur ekmeğini pişirerek paket halinde dağıttı.

 

Başkent Kuala Lumpur'da toplam 300 Uygur ekmeği, iftar saatinde şehrin merkezi caddelerinde yoğun trafik akışını yönetmek için görev yapan polislere dağıtıldı.

UYGUR TÜRKLERİ HAKKINDA FARKINDALIK YARATMAK İÇİN UYGUR MUTFAĞINI SEÇTİ

Etkinliğe ilişkin AA muhabirine konuşan M4U girişiminin kurucusu Zuhri Yuhyi, "NaanTime" adını verdikleri etkinliği, Malezyalılara Uygur kültürünü tanıtmak için düzenlediklerini belirterek, "Yemek, bir milletin dili gibidir. Bizim mutfağımız Malezya'nın eşsiz kültürünü nasıl dünyaya tanıtıyorsa bizler de Uygur Türkleri hakkında farkındalık yaratmak için Uygur mutfağını seçtik." dedi.

Zuhri, "Ramazan boyunca bizim güvenliğimiz için fedakarca çalışan polisimiz, Uygur ekmeğini ilk defa tatmaktan memnuniyet duydu. Bu güzelliğe vesile olmak bizim için mutluluk verici." şeklinde konuştu.

“UYGUR TÜRKLERİNİN YAŞADIĞI BİR DİNİ SORUNDUR”

Etkinliğe katılan Malezya Hristiyanlar Birliği (ANCOM) Yönetim Kurulu Üyesi Jason Leong ise "NaanTime, Uygurların sorunlarına dikkati çekmek ve halihazırda süren Doğu Türkistan’daki Uygur camilerinin yok edilmesi sorununu dünyaya duyurmak için oldukça yaratıcı bir etkinlik oldu." ifadelerini kullandı.

Leong, Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların dini bir mesele olmadığının altını çizerek, Uygurlara yönelik soykırımı dünyaya duyurmak için bu tarz etkinlikleri sürdüreceğini vurguladı.

Muhammed Ali Atayurt
Kaynak: http://v.aa.com.tr/2227619

 

Bu Haberi 1223 kişi okudu!
04/05/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.