MALEZYA ÇİN MALI SAHTE DİN ADAMINA İNANMADI

Malezya İslam Danışma Konseyi (Mapim), Çin’in Uygur etnik grubuna yönelik baskılarına ilişkin yanlış raporlarda bulunan ‘Çin Malı’ sahte din adamı Tuniyaz’ın sözlerini kınadı.
Geçen Perşembe günü, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ndeki Malezya medyasına yapılan brifingde, Xinhua Halk Siyasi İstişare Kongresi başkanı Abdulrakip Tuniyaz, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik bir baskının olmadığı, işgalci Çin’in bölgede aşırıcılıkla mücadele ettiğini söyleyerek, Ateist Çin’in yalanlarını sıralamış ve basına yansıyan Çin zulmü hakkında, ‘’bunlar Çin ekonomisinin hızlı büyümesini istemeyen Batı’nın yalanları ‘’ savunmasında bulunmuştu.
Ancak iddiaları reddeden Mapim başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid, Abdulrakip Tuniyaz’ın Malezya’ya Çin’in yalanlarını söylemek için geldiğini ve “Çin hükümetinin hala Müslümanlara baskıcı politikalarını sürdürdüğünü ve bu nedenle de birçok Uygur’un doğduğu topraklarını bırakıp hicret etmek zorunda kaldığını vurguladı.
Tuniyaz’ın Malezyalı Müslümanları Doğu Türkistan’a davet etmesini ise; “Çin’e normal şartlar altında seyahat etmek ucuz bir propaganda ve Müslümanların kafasını karıştırmaktır” deiye yanıt verdi.
Kaynak: Habernida

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 1157 kişi okudu!
25/06/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.