Madenlerde çocuk işçi çalıştırılıyor

Geçtiğimiz haftalarda Doğu Türkistan’’ın Gulca şehrine yakın bölgede Altın madeninde yaşanan göçük sonrası 18 işçinin mahsur kaldığı bildirilmişti. “Batı diyar Altın Madenciliği şirketi”ne ait Madende  24 Aralık öğle saatlerine doğru meydana gelen kazada enkaz altında kalan İşçilerin çoğu Uygur Türkü olduğu ortaya çıktı. 

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre Gulca’daki Altın madeninde yaşanan kazada yer altında mahsur kalan 18 işçinin kimlik belirleme işlemleri sürerken, çoğunun Uygur Türkü olduğu ve aralarında 3 kişinin daha çocuk olduğu öğrenildi.

REŞİT OLMAYAN ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRMIŞLAR
Bilgilere göre Altın madeninin bulunduğu Gulca şehrine bağlı Karayaağaç Köyü 1. Mahalle yetkilisi, olay hakkında bilgi paylaşarak, sorumlu olduğu 4 kişinin hala enkaz altında olduğunu, bu insanların köydeki kimi kimsesi yok fakir aile çocukları olduğunu, dört kişiden ikisinin bu yıl 18 ve 19 yaşındaki gençler olduğunu, diğerinin ise 50-51 yaşlarında yetişkin olduğunu söyledi.

Ayrıca enkaz altındaki iki gencin, reşit olmadığı halde 2020 yılındaki sözde “istihdam” seferberliği sırasında işe alındığını ve henüz 16 ve 17 yaşlarında olduğunu aktardı.

İŞÇİLERİN HAYATTA OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR
Çin medyasında çıkan haberlerde Altın madeninde yaşanan göçüğün ardından yer altında çalışan 40 madenciden 22'sinin kurtarıldığı ve 18 kişinin mahsur kaldığı bildirilmişti. Kaza yaşandıktan kısa süre sonra yer altında mahsur kalan işçilerle iletişimin kesildiği ifade edilmişti.

Çin’in “Baidou" veri tabanında bulunan bilgilere göre Göçüğün vuku bulduğu maden 1993 yılında kurulan “Batı diyar Altın Madenciliği şirketi”ne ait olup, işletmenin 672 saha çalışanı bulunuyor. Bunların 333'ü yerel halktan oluştuğu belirtiliyor.

Çin medyasında, bahse konu kazazedelerin kimlik tespiti veya son durumu hakkında her hangi bir bilgi bulunmazken işçilerin hayatta olup olmadığı endişeleri arttırıyor.

ÇİN DERHAL AÇIKLAMA YAPMALI
Gözlemciler, genellikle Çin rejiminin kontrolündeki işletmelerde altyapıları eski, güvenlik düzenlemelerinin yetersiz olduğundan, artı köle işçi çalıştırma durumunun yaygın olduğundan maden kazalarına sık rastlandığını, fakat Doğu Türkistan’daki Çin’e ait maden işletmelerinde neredeyse yüzde 49,56’lik oranda yerli halkın köle olarak çalıştırıldığını vurgulayarak, Çin rejiminin Gulca’daki göçüğün altında kalan Uygur ve Kazak işçilerin akıbetiyle ilgili bilgi paylaşması ve olay hakkında derhal izahat vermesi gerektiğini kaydetti.

MADEN KAZALARI SIKÇA YAŞANIR OLDU
Nitekim Eylül 2021'de Doğu Türkistan’ın kuzeybatısında ve Tibet’in güneybatısında yer alan Çinghay eyaletinde çöken kömür madeninde mahsur kalan 19 işçi hayatını kaybetmiş ve Komünist hükümet tarafından olay bastırılmıştı. Bu yıl 25 Şubat'ta ise Çin’in Guicou eyaletinde çöken maden ocağında mahsur kalan işçilerin hepsi yaşamını yitirmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 929 kişi okudu!
02/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.