Lop İlçesinde Sahte İnsan Saçı Üretimi Çoğaldı

Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin köle olarak çalıştırılması sonucu yapılan ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ihraç edilen “Peruk” başta bütün “saç ürünleri“ üretiminden kaynağa kadar Toplama Kamplarındaki Uygur Türklerine bağlanıyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, "zorla çalıştırma" ve "soykırım" ile ilişkilendirilen sözde “kuaför sanayi parkı” adı verilen peruk ve saç ürünleri üretme tesisinin son iki yılda giderek genişlediğini ortaya koyuyor.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ ağında 11 Mayıs 2022 tarihinde yer habere göre, Hotan’ın Lop şehrinde sözde “kuaför endüstrisi parkı” adı verilen peruk üretimi tesisinin sayısı 52'ye ulaştığı, her biri Çin’in Henan, Hubei ve Sichuan eyaletlerinden Doğu Türkistan’a kalıcı olarak yerleşen 52'den fazla Çinli sanayiciler olduğu, fabrikalarında çalışan işçilerin, yerel halk olduğu ve sayılarının 10 binden aştığı, Çin’in Uygurların zorla ürettiği peruk ve saç ürünlerini ABD başta çeşitli ülkelere ithal edileceği belirtiliyor.

İNSAN SAÇI PERUKLARIN HEMEN HEPSİ ÇİN MALI

Çin'den gelen saç ürünlerinin oranı ve kaynakları hakkında ipuçları bulmak için ABD’in başkenti Washington, D.C. yakınlarındaki küresel mağazaları ve plazaları ziyaret eden araştırmacılar, söz konusu mağazalar ve kuaförlerde satılan peruk ve saç ürünlerinin hemen hepsinin menşei, üreten şirketi ve ihracat ülkesi gibi detayların bulunduğu etiketi kaldırdığını, Esnaflara bu gerçek insan saçının nereden ithal edildiğini sorduğunda, hepsi cevap vermeyi reddettikleri veya “Çin'den gelmedi” şeklinde terslendiğini belirtti

Daha önce de ABD Gümrük ve Sınır Koruması, “Çin’de üretildi” etiketiyle küresel pazara sokulan 800 bin dolar değerindeki 13 ton insan saçı ürünlerine el konulduğu bildirmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Çin direktörü Sophie Richardson, Lop’taki saç endüstrisinin devam eden genişlemesini öfkeyle karşıladığını ve ABD'nin dünyanın en büyük saç ithalatçısı haline geldiğini, bunu da Çin'den sağladığını, Oysa bu gerçek insan saçının Doğu Türkistan’daki Toplama kamplarında tutulan insanların saçı olabileceği ve üretimini de Uygurların köleleştirilmesi sonucu elde edildiğini, Çin’in bunu gizlemek için bin bir çeşit oyun oynadığını kaydetti.

Bilgilere göre Lop, Kiriye, ve diğer bölgelerdeki bu işletmelerin tümünün 2017'den sonra kurulduğu biliniyor. Bu da  Rejim yönetiminin 2017'den beri Doğu Türkistan’daki (gayrı resmi verilere göre) 8 Milyondan fazla Müslümanı dönüşümlü ceza kamplarında “eğitim“ yalanıyla köle olarak çalıştırmaya zorladığını gözler önüne seriyor.

Rejim yetkilileri Uygurları sözde “istihdam” ettirdiğini ve onları yoksulluktan kurtardığını iddia ediyor. Oysa Çin, Uygurları kontrol altında tutarak gerektiğinde köle, gerektiğinde de organ deposu veya çeşitli deneyler için kobay olarak kullanmak istiyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 153 kişi okudu!
24/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.