Litvanya,Çin Akıllı Cihazları için yasa çıkaracak

Litvanya Savunma Bakanı Margiris Abukevicius, 24 Eylül'de bir açıklama yaparak, Çin'in Xiaomi marka akıllı cep telefonlarının, gizli potansiyel algılama yeteneğine sahip olduğunun keşfedilmesinin ardından Savunma Bakanlığının, devlet kurumlarının "güvenilmez" ekipman satın almasını yasaklayan bir yasa tasarısı geliştirdiğini belirtti.

Reuters tarafından 25 Eylül'de yayınlanan habere göre, Litvanya Savunma Bakanlığı Ulusal Siber Güvenlik Merkezi geçen hafta Çin’li Xiaomi'nin Mi 10T serisi cep telefonunun AB'de gizli veri algılama ve sansürleme yeteneğinin kapatıldığını, ancak bu bilgi algılama durumunun her zaman uzaktan açılabileceğini belirten bir rapor yayınlamıştı.

Xiaomi şirketinin sözcüsü geçtiğimiz Çarşamba günü Reuters'e verdiği yanıtta, Xiaomi cihazının kullanıcı bağlantılarını kontrol etmeyeceğini belirterek suçu inkar etmeye çalışmıştı.

Margiris Abukevicius, Savunma Bakanlığı'nın şu anda hükümet kurumlarının akıllı telefonlar gibi "güvenilmez" cihazları satın almasını yasaklayan yasa teklifi çıkarma sürecinde olduğunu ve yasayı yıl sonundan önce meclise sunmayı planladıklarını bildirdi.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 145 kişi okudu!
27/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.