Küresel ticarete Çin müdahalesi artıyor

Çin istihbarat servisinin, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) "Casuslukla Mücadele Yasası" ve "Veri Yönetimi Yasası" kapsamında, daha fazla dış ticaret meselelerine müdahil olmaya başlaması, Çin ile Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin giderek gerginleşmesine sebebiyet veren faktör haline geldi.

Amerika’nın Sesi (VOA)'nın bildirdiğine göre Çin Ulusal Güvenlik Bakanlığı 16 Kasım'da bir belge yayınladı. Belgede yapay zekanın çok fazla öğrenme ve gelişmeye ihtiyacı olduğu, siber güvenlik ve yönetime yönelik saldırıların suç ortağı haline geldiği, dolayısıyla Çin'in ekonomik, siyasi ve askeri güvenliğine tehdit oluşturduğu belirtiliyor.

ULUSAL GÜVENLİK DUVARI
Belgede ayrıca, Çin'in ulusal güvenlik teşkilatlarının işlevlerini her yönden güçlendirmesi ve yapay zekanın tehlikeleri ve zorluklarıyla başa çıkmak için sağlam bir ulusal güvenlik savunma duvarı oluşturması gerektiği vurgulanıyor.

İngiliz "Financial Times" gazetesinin konuya ilişkin Avrupa Ticaret Odası başkanıyla yaptığı röportajda, Çin’in revize edilen sözde "Casuslukla Mücadele Yasası" ve "Veri Yönetimi Yasası" nın, Avrupa-Çin ticari ilişkilerinde gerginlik yaratan konu olduğunu, ısrar edildiği takdirde yabancı şirketlerin Çin'de yatırım yapmasını zorlaştırabileceğini söyledi.

VERİ! ULUSÖTESİ TİCARETİN DAMARI
Gözlemciler, Çin Ulusal Güvenlik Bakanlığı'ndan yayımlanan belgenin Çin rejiminin verilere karşı sıkı ablukasını bir kez daha gözler önüne serdiğini,  Çin'deki bu sıkı yönetimin, yakın zamanda duyurulan "Casuslukla Mücadele Yasası" ve "Veri yönetimi Yasası" olarak adlandırılan yasanın genişletilmesinde önemli rol oynadığını, Veri akışı, ulusötesi ticaretin ayrılmaz bir parçası olması hesabıyla, Çin istihbarat servisinin, söz konusu yasalar kapsamında yabancı işletmelerin ticari faaliyetlerine müdahale ederek, daha fazla yabancı firmaların Çin ile iş yapmaya devam etmesi konusunda tereddüt etmesine neden olduğunu, Bu nedenle yabancı işadamları Çin istihbarat servisinin kurduğu tuzağa düşmekten endişe eder hale geldiğini değerlendirdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 477 kişi okudu!
20/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.