Küresel Çapta Çin’e Karşı Protesto Olacak

Çin’in Doğu Türkistan’da sürdürdüğü soykırımın durdurulması için çağrı yapmak amacıyla dünyanın farklı ülkelerinin önemli şehirlerinde basın açıklaması ve protesto gösterileri düzenlenecek. Bu kapsamda 31 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Saraçhane Parkı’nda “Soykırımı Hemen Durdur!” basın açıklaması yapılacak.

Dünyanın farklı ülkelerindeki 100’den fazla sivil toplum kuruluşu Doğu Türkistan’da devam eden soykırımın durdurulması için acil çağrıda bulunmak ve Çin’in insan hakları ihlallerine karşı uluslararası çapta ortak duruş sergilemek amacı ile bir araya gelerek; İstanbul, Londra, Manchester, Edinburgh, Toronto CA, Washington DC, Sydney, Melbourne ve Brisbane şehirlerinde 31 Temmuz 2022 tarihinde “Soykırımı Hemen Durdur” başlıklı basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenleyecek.

ETKİNLİK, İSTANBUL SARAÇHANE PARKI’NDA
İstanbul’daki Basın açıklama ve Protesto için çağırı yapan, organizatör kuruluşlardan olan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi, 31 Temmuz 2022 sabah saat 10:00-12:00 arası İstanbul Saraçhane Parkı’nda basın açıklaması, ardından ise resim ve Zulmü canlandıran sanat gösterisi düzenleneceği bilgisini paylaşarak, Tüm siyasi parti temsilcileri, STK Kuruluşları, basın mensupları başta olmak üzere İslam dünyası ve Türk kamuoyu, dolaysıyla uluslararası toplumu Uygurlara sahip çıkmaya davet ediliyor.

KÜRESEL ÇAPTA ÇİN’E KARŞI PROTESTO OLACAK
Dünya çapında 100'den fazla İslami kuruluşla işbirliği içinde “Uygurlar için Ayağa Kalk hareketi” kurulmuştu. Son yıllarda Doğu Türkistan için birçok ses getiren, Avustralya, İngiltere ve diğer ülkelerde büyük çaplı protestolar düzenleyen "Uygurlar İçin Ayağa Kalk" hareketi, dünyanın her yerinde eş zamanlı olarak 31 Temmuz Pazar günü geniş çaplı bir uluslararası protesto düzenleyecek.

Ayrıca Organizatör kuruluş temsilcilerinden olan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği genel Sekreteri Sayın Abdureşid EMİNHACI ve Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi Başkanı sayın Abdüsselam TEKLİMAKAN, 26 Temmuz Salı akşamı Türkistan TV’de gerçekleştirilen Özel Sohbet Programının 64. Bölümünde Muhammed Ali ATAYURT’un konu olarak canlı yayında, Çin soykırımına karşı uluslararası çapta düzenlenecek olan  protesto hakkında detaylıca sohbet gerçekleştireceğini kişisel sosyal medya hesabından paylaştı.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

 

Bu Haberi 801 kişi okudu!
26/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.