Kurban Bayramında zorla çalıştırma zulmü

Yıllardır yüzbinlerce Uygur Türkü'nün Çin’in bölgede kurduğu fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddia edilmiş, Doğu Türkistan'daki sözde “Xinjiang” menşeli Çinli işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair Uluslararası tepkilerin hedefi olmuştu.

KEŞKE HİÇ BÜYÜMESEYDİK!
Çin kaynaklı sosyal medya sitelerinde paylaşılan video görüntüleri, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin Kurban Bayramı sırasında zorla çalıştırılmaya devam ettiğini ve çaresiz halkın bu zulme sessizce isyan ettiğini ortaya çıkarıyor.

Açık kaynaklardan elde edilen görüntülerde, Doğu Türkistan'ın belirli bir bölgesinde Kurban bayramı sırasında zorla çalıştırılan yüzlerce kişinin tarlada cebri çalıştırmaya tabi tutulduğu ve bu durumu “Keşke hiç büyümeseydik! Kocadık şimdi ne oldu? Başımıza gelmeyen kalmadı!” Şeklindeki sessiz isyanları dikkat çekiyor. 

ULUSLARARASI YAPTIRIM UYGULANDI
ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) “Satılık Uygurlar” başlıklı raporuna göre Doğu Türkistan’daki Uygur işçiler Çinli fabrikatörlere toplu köle olarak satılıyor ve 100 den fazla ülke, 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: 

Bu Haberi 746 kişi okudu!
08/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.