Kumul ve Gulca’yı Çin’e bağlayan hava yolu açıldı

Çin rejimi, Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmek ve Doğal zenginliklerini sömürmek hedeflerine ulaşmak için Doğu Türkistan'ı Çin'e bağlayan yeni bir havayolu daha trafiğe açtı.

Çin rejimi 1949 Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri sistematik bir şekilde Müslüman halkı Çinlileştirmeye çalışıyorlar. Özellikle son zamanlarda milyonlarca insanı sudan bahanelerle Toplama kamplarına veya cezaevlerine hapsederek, zorunlu çalıştırmak üzere  sürgüne gönderirken, yerine Çinli yerleşimcileri getiriyor. Bu minvalde Doğu Türkistan'da havayolları, demiryolları ve karayollarının yapımına hız veren Çin, hem ulaşım hemde doğal kaynakların transferi için Doğu Türkistan’ı Çin’e bağlayan hatları çoğaltmaya çalışıyor.  

HAFTADA DÖRT UÇUŞ YAPACAK
Çin halk ağının 23 Şubat 2023 tarihli haberine göre Qingdao Havayolları, 19 Şubat'ta Çin'in Lanzhou ile Doğu Türkistan'ın Kumul ve Gulca şehirleri arasında yeni sefer başlattığı, havayolunun hafta boyunca Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri dört uçuş gerçekleştireceği bildirildi.

Ayrıca Kumul’da mevcut İvergöl Havalimanı'n da yeni restore çalışmaları tamamlanıp eklenmesiyle, Çin’den Doğu Türkistan'a giriş ve çıkış yapılacak hava yollarının 10-12 şehre ulaşıldığı öne sürülüyor.

Bağlantı kurulan hatlar arasında Doğu Türkistan'ın Korla, Aksu, Urumçi, Şihanze ve Gulca olmak üzere beş şehir yer alırken, Çin’de ise Guangzhou, Zhengzhou, Lanzhou, Chongqing, Chengdu ve Xian gibi yedi eyalet bulunuyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'I ÇİNLİLEŞTİRMEK İSTİYUOR
işgalci Çin bunlara ek olarak Doğu Türkistan'a birçok Turizim bölgesi açmayı ve havayolu, demiryolu, otoyolu ağını daha sıkılaştırmayı, böylece daha fazla Çinlilerin Doğu Türkistan'a taşınmasını sağlamak, nihayetinde Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmeye yönelik sistematik soykırım gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi, milyonlarca Doğu Türkistanlıyı ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bir yandan Uygurların nüfusunu azaltırken, yerine Çinli yerleşimcilere bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salması talep ediliyor. Öte yandan da Havayollarının yanı sıra demiryollarını ve otoyollarını doğrudan Çin'e bağlayan ulaşım projelerine yatırımı artırarak Doğu Türkistan kaynaklarını sömürüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 334 kişi okudu!
27/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.