Kuklalar soykırımı böyle savundu

Çin küresel televizyon ağı (GLOBAL Temis) 28 Ekim tarihli haberine göre sözde "Xinjinag halk Hükümeti”’nin Pekin'de Doğu Türkistan meselesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek Doğu Türkistan'daki zorunlu çalıştırma politikasını haklı çıkarmaya ve suçunu gizlemeye çalıştığı bildirildi.

Çin'in köle işçi çalıştırma suçlarına karışan Çinli şirketler, Çin'in Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırma politikası nedeniyle uluslararası toplum tarafından cezalandırılmıştı hatta Cezalandırılan bazı Çinli şirketler iflas etme eşiğine gelmişti. Bu nedenle Çin, zorla çalıştırma politikasını yalan iddialar ile aklamaya çalışıyor ve bunun için etkisi, baskısı altındaki Doğu Türkistanlı sivilleriyalan ifade vermeye zorluyor.

Çin medyasında çıkan haberde Pekin’deki Basın toplantısında “Xinjinag halk Hükümeti” sözcüsü Uygur asıllı kukla yetkililerden Elican İnayet, sözde “Xinjiag Tarım Üniversitesi” müdürü Buhajar Abdullah,Xinjiang Hesheng Silikon Endüstrisi Şirketi çalışanı Aigul Siddik, Kaşgardan sivil Nurgul Nuri, Artuştan sözde "Eğitim”özdeToplama Kmaplarından mezun olduğunu iddia edilen Alimjan Abdurraşid ve Aksu ilinin Awat ilçesinden Turahan İdris isimli kişiler zoraki ifade verdi.

basın toplantısında konuşan Sözde Xinjiag halk Hükümeti sözcüsü Xu Guixiang ve Elijan İnayet ,"ABD dahil Batı ülkelerinde ortaya çıkarılan zorla çalıştırma konusuna karşıyız. Xinjiag'ın mevcut sorunu ulusal, dini veya insan hakları meselesi değil, aksine ABD'nin içişlerimize müdahalesidir. Amerika Birleşik Devletleri bu durumu yeniden gözden geçirmesi gerekiyor." İfadelerine yer verdi.

Basın toplantısında ayrıca Xinjiang Hesheng Silikon Endüstrisi Şirketi çalışanı Aigul Siddik, Kaşgardan Nurgul Nuri, Artuştan Toplama kampından bırakılan sözde “Mesleki beceri eğitim merkezi” mezunlarından Alimjan Abdurraşid ve Aksu- Awat ilçesinden Turahan İdris adlı kişilerin Çin’in belirlediği şekilde yalan tanıklık vererek, Çin'in Doğu Türkistan'daki zorunlu çalıştırma politikasını aklamaya çalıştıkları ve bunun Komünist Partiyenin halka sağladığı refahı kıskanmak ve baltalamak olduğu şeklinde ABD ile batı devletlerine karşı konuşmalar yaptığı bildirildi.

Gözlemciler, yurt dışındaki Doğu Türkistan halkının büyük çoğunluğunun akrabalarının beş-altı yıldır Doğu Türkistan’da köle olarak çalışmaya zorlandıklarını, bazı akrabalarının kendileri ile iletişim kurmasından dolayı cezalandırıldığını, bu durumun şuan uluslar arası toplumda açık ve net bir bilinen hakikate dönüştüğünü,Çin'in Doğu Türkistanlılardan ve insan hakları aktivistlerinden gelen hiçbir soruya henüz cevap vermediğini, ancak yukarıdaki utanç verici bahaneleri ortaya koyduğunu, Çin’in gerçek yüzünün tamamen ortaya çıkması için yurt dışındaki Doğu Türkistan halkının bu duruma şiddet ile karşı çıkması gerektiğini ileri sürüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 264 kişi okudu!
30/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.