Kukla Vali Erkin Tuniyaz Macaristan'a gitti

Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Valisi Çin kuklası Erkin Tuniyaz'ın başkanlığında bir heyet, Macaristan'ı ziyaret Ederek soykırımı gizlemeye çalıştı.

Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Valisi Çin kuklası Erkin Tuniyaz'ın başkanlığında bir heyet, Macaristan'ı ziyaret etti.

Ziyarette Kukla vali Tuniyaz, Uluslararası gündemde olan ve kamuoyu tarafınca şiddetle eleştirilen, çeşitli küresel yaptırımlarla karşı karşıya olduğu Doğu Türkistan konusunda, Macar halkını kandırmaya çalıştı.

Çin Propaganda ajansı Halk Ağı'na göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Valisi Çin kuklası Erkin Tuniyaz'ın başkanlığında bir heyet, 4 - 6 Eylül tarihleri arasında Macaristan'a ziyaret gerçekleştirdi.

ÜST DÜZEY YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜ
Kukla vali Tuniyaz burada Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Lezak Sandor ve iktidar partisi Genç Demokratlar'ın Başkan Yardımcısı Dunay Monika, Ekonomik Kalkınma Bakanı Naji Marton, Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Magyar Levente, Güvenlik politikası ve enerji güvenliği işlerinden sorumlu Bakan Andrash Staloy gibi üst düzey yetkililerle görüştü.

Kukla vali Tuniyaz, ziyaret sırasında Macar yetkililere, Doğu Türkistan’da her milletten insanların hep beraber mutlu yaşadıklarını, Çin Komünist Partisinin himayesinde etnik birliğin korunduğunu ve ÇKP Lideri Xi Jinping’in ileri sürdüğü sosyalist toplumda dini uyumun sağlanmaya başladığını, İnsanların yaşamları iyileştiği ve endüstriyel gelişmelerin zirvede olduğu palavralarını yutturmaya çalıştı.

“TURİZM CAZİBE MERKEZİ” OLARAK TANITTI
Ayrıca Doğu Türkistan’ın kendine özgü bölgesel ve endüstri alanındaki avantajları, Doğal zenginlik ve platform avantajı, “Turizm cazibe merkezi” haline geldiğini öne sürerek klişeleşmiş kandırmaca söylemleri ısrarla tekrarladı.

Ziyaret sırasında Free World, Macar Girişimciler ve İşe Alım Uzmanları Derneği, Bank of China Macaristan Şubesi vb. yetkililerle de görüşen Kukla valinin beraberinde getirdiği Çinli iş adamları, firmalar, ve finans kuruluşları “Çin-Avrupa Ticaret ve Lojistik Park” ile bir kaç alanda iş birliği anlaşması imzaladı.


İLGİLİ HABERLER: KUKLA VALİ’NİN AVRUPA ZİYARETİ İPTAL OLDU


Gözlemciler, Kukla vali Erkin Tuniyaz’ın soykırım suçlusu olarak ABD’nın yaptırım listesinde adı geçtiğini, Bu yıl şubat ayında da İngiltere’ye yapmayı planladığı ziyareti tepkilere neden olunca iptal etmek zorunda kaldığını hatırlatarak, Çin rejiminin bu ziyareti, Doğu Türkistan'da devam ettirdiği sistematik soykırımı Macar toplumundan gizlemek ve gözünü boyamak amacıyla düzenlediğini, bundan mütevellit Uygur asıllı Kukla yönetici Tuniyaz’ı gönderdiğini, Çin’in asıl amacı soykırım altondaki Uygurlarla ilgilendiğini göstermek olduğunu, Tuniyaz Macaristan’da Çin’i savunurken, Doğu Türkistan’daki insanlara yönelik keyfi tutuklama, Irz namusa tecavüz, Toplama Kampı ve Hapishanelerde akıl almaz zulüm ve işkencenin devam ettiğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 802 kişi okudu!
13/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.