Kukla Vali Erkin Tuniyaz’ın tutuklanması istendi

İngiliz Parlamento üyeleri, İngiltere'yi ziyaret etmek isteyen Çin’in Doğu Türkistan’daki Kukla valisi Erkin Tuniyaz’ın "soykırım suç işlemek” ile suçlandığını, bu nedenle tutuklanması gerektiğini savundu.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Kuklası Erkin Tuniyaz geçtiğimiz hafta iptal edilen İngiltere ve birçok AB ülkesine yapmayı planladığı ziyaret İngiltere'de büyük yankı uyandırdı.

İngiliz " Independent " gazetesinin haberine göre Dışişleri Bakanı Leo Docherty, Parlamento üyelerinin talebi ve şikayetleri üzerine kukla yetkiliyi cezalandırmak, vize vermemek veya gümrükte tutuklama emre vermek zorunda kaldığı ileri sürülüyor.

SUÇLULAR ADALET KARŞISINA ÇIKARILMALI
2021'de İngiliz Parlamenterler, Doğu Türkistan'daki Çinli yetkililerin Uygur başta olmak üzere Müslümanlara karşı "insanlık dışı suçlar ve soykırım" işlediğini tanıyan bir Avam Kamarası yasa tasarısını onaylamıştı.

O dönemki Muhafazakar Parti eski lideri Iain Duncan Smith, konuyla ilgili savcılığa yazdığı mektupta, “Çinli yetkililere karşı uluslararası yaptırımların olmadığı bir ortamda, Doğu Türkistan'daki soykırımın faillerinin adalet karşısına çıkarılması için her fırsatı değerlendirmeliyiz.” İfadelerine yer vermişti.

Ayrıca Mektupta Smith, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda Çin'e tepkisinin çok zayıf olduğunu belirterek eleştiri yaparken, Erkin Tuniyan’ın ziyaretinin Çin propagandası tarafından istismar edilme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapıyor.

TEK SEÇENEK MAHKEMEYE GİTMEK
Dışişleri Komisyonu Başkanı Muhafazakar Parti parlamenter üyesi Alicia Kearns, Erkin Tuniyaz'ın ziyaretine gösterdiği itiraz açıklamasında, Doğu Türkistan'da soykırım yaptığı tespit edilen failin, ülkeye girmesine izin verilmesinin yasal dayanağı olamayacağını vurgulayarak “İngiltere’nin tek seçeneği mahkemeye gitmek." dedi

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 213 kişi okudu!
22/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.