Komünist İmamları Devriye Sokacak

Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği soykırım suçlarını sahte propaganda yoluyla uluslararası toplumdan gizlemeye çalışan din düşmanı Pekin yönetimi, sözde “İslam Dininin sosyalist topluma uyarlanması” politikasına bir kez daha kararlılık vurgusu yaptı.

Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Parti (ÇKP) sözde Xinjiang sekreteri Ma Xingrui, Doğu Türkistan'da İslam dinini Çinlileştirmeye yönelik şeytani planın ruhunu pekiştirmek hedefine ulaşmak için propaganda aracı olmaktan başka vasfı bulunmayan sözde “Çin İslam Dini cemiyeti” başkanı Yang Faming ve diğer yetkili isimlerle bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin medyasında çıkan ilgili haberlerde ÇKP sözde Xinjiang sekreteri Ma Xingrui, 23 Şubat'ta sözde “Çin İslam Dini Cemiyeti” başkanı Yang Faming ve ekibiyle Urumçi'de bir araya geldi. Görüşmede, Doğu Türkistan'da İslam'ın Çinlileşmesinin nasıl teşvik edileceği ve Doğu Türkistan'da İslam'ın sosyalist toplumla nasıl daha uyumlu hale getirilebileceği tartışıldı.

KOMÜNİST İMAMLARI ÖN PLANA ÇIKARACAK
Toplantıda Ma Xingrui, Her derece Komünist Parti üyelerinin yeni dönemde Merkezi hükümetin sözde Xinjiang’ı yönetme stratejisini tam ve doğru bir şekilde uygulaması ve sözde Xinjiang’da İslam'ın sosyalist topluma uyarlanmasını teşvik etme görevini benimsemesi gerektiğini söyledi.

Sekreter Ma, bundan dolayı, “Çin İslam dini cemiyeti” olarak İslam'ın Çin’ce sosyalizme uyarlanması sürecinde parti hükümetin ideolojisini açıklama konusunda iyi bir iş çıkarması gerektiğine işaret ediyor.

Sözde “Çin İslam Dini cemiyeti” başkanı Yang Faming, cemiyetin gelişimiyle ilgili durumu komünist yetkiliye raporladıktan sonra “Çin İslam Dini cemiyeti” ‘nin Merkezi yönetimin emir buyruklarını icra etmede aktif ve gereğinin fazlasını yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

İSLAM DİNİNE TOPYEKÜN SAVAŞ AÇTI
Çin rejimi önceki “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra islam dinine topyekün savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve sözde “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanıldı. 2016’dan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi veya ağır işkenceyle cezaevinde şehit edildi.

Gözlemciler rejim yönetiminin İslam'ın sözde Çinlileşmesi, Çin bilincinin pekişmesi gibi safsatalarla Doğu Türkistan'daki etnik ve kültürel sistematik soykırım politikasını yoğunlaştırdığını, aynı zamanda çeşitli yollarla uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştığını, Mezalimin bahse konu toplantıda "İslam'ı Çinlileştirmeye devam etme" konusunda ısrarcı tutumuyla “soykırım” politikasını uygulamaya devam edeceğinin sinyallerini verdiğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 234 kişi okudu!
28/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.