Köle işçilikle ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

Yıllardır yüzbinlerce Uygur Türkü'nün Çin’in bölgede kurduğu fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddia edilmiş, Doğu Türkistan'daki Çinli işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair Uluslararası tepkilerin hedefi olmuştu.

Çin kaynaklı sosyal medya sitelerinde paylaşılan video görüntüleri, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmaya devam ettiğini ortaya çıkarıyor.

Açık kaynaklardan elde edilen görüntülerde Doğu Türkistan'ın belirli bir bölgesindeki zorunlu çalıştırma tesisinin büyük bir kompleksinde zorla çalıştırılan yüzlerce kadının sıraya dizilerek Çin komünist parti milli marşı ve Çince siyasi şarkılar söylemeye zorlandığı, zorlayıcı yöntemlerle kontrol altına alındığı gözler önüne seriliyor.

Benzer videolarda da fiziki çalışmaya tabi tutulan Uygur kadınların köle emeğiyle üretilen malların satışa sunulmaya hazır halleri yer alıyor. Görüntülerdeki kadınların solgun yüz ifadelerinde bu işe zorlandığı ve beceremediği taktirde cezalandırılmaktan korktuğu anlaşılıyor.

ULUSLARARASI YAPTIRIM UYGULANDI
ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) “Satılık Uygurlar” başlıklı raporuna göre Doğu Türkistan’daki Uygur işçiler Çinli fabrikatörlere toplu köle olarak satılıyor ve 100 den fazla ülke, 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 464 kişi okudu!
25/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.