Köle işçilik ürünleri Avrupa’ya gidiyor!

Çin rejimi, işgal altındaki Doğu Türkistan’da işlediği sistematik soykırım suçu nedeniyle uluslararası baskılara ve bazı yaptırımlara rağmen zulüm politikalarına devam ediyor.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesine göre, Doğu Türkistandaki Alatau sınır kapısından geçen Çin-Avrupa (Orta Asya) treni geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 artışla yılın son çeyreğinde 1.809 kez sefer yaparak tonlarca köle emeği ürünler taşıdığı öğrenildi.

Alatau sınır kapısından geçen toplam 118 Çin-Avrupa (Orta Asya) tren hattı, Çin'in 26 eyaletine bağlanıyor ve Almanya, Polonya, Macaristan gibi 21 ülkeye kadar uzanıyor. Yüklenen köle işçilik ürünleri arasında otomobil yedek parçaları, hazır giyim, tekstil ve çeşitli elektronik ürünler gibi 200'den fazla kategoride mal transferi gerçekleştiriyor.

ÇİN SUÇUNU İNKAR EDİYOR!
Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki soykırımın bir parçası olarak zorla çalıştırmayı sürdürüyor ve ABD hükümeti tarafından onaylanan “Uygur Zorla Çalıştırmayı önleme Yasası” na göre, Doğu Türkistan'dan gelen tüm ürünler zorunlu çalıştırma yoluyla elde edilen ürün sayılıyor. Ancak bu mallar Asya ve Avrupa ülkelerine hiçbir engel tanımaksızın ihraç edilmeye davam ediyor.

Ayrıca Çin istatistik verilerine göre, bu yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'a giden turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,88 artışla 41,13 milyona ulaşırken, turizm geliri de yılın ilk çeyreğinde 43.744 milyar yuan olarak gösteriliyor.

İLGİLİ HABERLER: ACANTEKERE “SOYKIRIM TURİZMİ” UYRISI 

Son on yıldır Çin mezalimi, Doğu Türkistan'da birçok turistik cazibe merkezi kurmak için büyük yatırımlar yaptı. Bu bağlamda turizimden büyük miktarlarda kar elde etti. Diğer yandan turizim cennetine dönüştürdüğü Doğu Türkistan’daki gerçek durumu gizleyerek, soykırım suçu işlemeye devam etti. Konuyla ilgili raporlarda ise Doğu Türkistan turizmi "soykırım turizmi" olarak nitelendirilmiş, uluslararası İnsan hakları savunucu kuruluşlarınca seyahat şirketlerine bu konuda ciddi uyarılar yapılıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: uy.ts.cn

Bu Haberi 758 kişi okudu!
10/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.