Köle işçi çalıştıran şirketler ödüllendirildi

Doğu Türkistan’daki Sözde Xinjiang İşgücü ve  Marka Değerlendirme Komitesi, çalışma kamplarındaki Uygurları köle işçi olarak pazarlamada özel çaba sarf eden Jingo Zhongxin İnsan Kaynakları Hizmetleri gurubu gibi onlarca firmayı, “halka yararlı iş gücü hizmeti” sağlayan birimler olarak belirleyerek ödüllendirdi.

Çin Halk Ağı'nın 5 Ocak tarihli haberine göre Sözde Xinjiang İşgücü ve Marka Değerlendirme Komitesi, Doğu Türkistan halkının envai çeşit bahanelerle köle işçi olarak satılması ve zorunlu çalıştırmak üzere Çin’in iç kesimlerine sürgüne gönderilmesini “14. Beş Yıllık plan” çerçevesinde değerlendirerek sözde “İstihdam” yalanıyla zulmü meşrulaştırdı. Bu minvalde Doğu Türkistan’daki işgücü ve hizmet markalarından 25'inin “halka yararlı iş gücü hizmeti” sağlayan birimler olarak belirlendiği ve ödüllendirildiği bildirildi.

TEŞVİK PAKETİYLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bilgilere göre Bahse konu birimlerin performanslarına göre her bir işgücü ve hizmet markasına 300.000 yuan teşvik fonu tahsis edildi.

Çin haber kaynaklarına göre, 2022 yılında değerlendirme yapılırken Doğu Türkistan'daki 14 vilayet ve şehirlerden toplam 59 Çinli firma listelendiği, birimlerin, Doğu Türkistan halkını bedavaya çalıştırmak üzere Çinli işletmelere pazarladığı apaçık ortadayken, Çin rejiminin masum halık üzerindeki terör politikasına, ayrımcılığa destek veren şirketler ise işgücü-hizmet ve marka olarak ele alınıyor.
KÖLE İŞÇİ ZULMÜ 2017’DEN BERİ SÜRÜYOR
İşgalci Çin rejiminin Şubat 2017'den bu yana kitlesel olarak milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Müslümanları esir kamplarına hapsettiği ve “kırsal fazla işgücü” olarak adlandırılan insanları istihdam yalanıyla çalıştırma kamplarında, dışında ve Çin eyaletlerinde köle işçi olarak çalıştırmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı.
Sonuç olarak Doğu Türkistan'daki işgücü ve hizmet birimleri, Çinli işletmelerle özel sözleşmeler yapıyor. Toplama Kamplarında alıkonulan insanların bir kısmı kendi bölgesindeki sanayi bölgelerinde veya başka illerdeki fabrikalarda, yada Çin eyaletlerine çalıştırmak üzere sürgüne gönderiliyor.
83 MARKA UYGURLARI KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRIYOR
Çin medyasına göre, Doğu Türkistan'daki Haoyuyi tekstil Şirketi, Jikangda Kağıt firması, ve Zhongtaixing Biyokimya teknoloji şirketi gibi işletmeler, Uygurların köle işçi olarak çalıştırılmasında yerel makamlarla işbirliği yapıyor.
Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor. Buna karşın ABD hükümeti, 21 Haziran 2022’de “Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası” ’nı uygulamaya başladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 623 kişi okudu!
11/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.