Kızıl propaganda yaygınlaşıyor

Çinli yetkililer Sözde "Xinjiag Hükümeti”nin propagandası, ideolojisi ve kültürel sistemi, sözde " Xinjiag Hükümeti”nin 10. Parti Kongresi ruhunun aktarılması ve öğrenilmesi konusunda özel bir toplantı düzenleyerek, Doğu Türkistan'da süregelen ideolojik alanda, Çin kültürünü çalışmaya zorlama ve sözde "İslam'ın Çinleştirilmesi" adında Çin komünist ideolojisine zorlama propagandasının güçlendirilmesi gerektiği konusunu ele aldı.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ sitesinde yer alan 30 Ekim tarihli haberde Uygumçi’de gerçekleşen özel toplantıda, çalışma sorumluluğu sistemi uygulama, ideolojik temel inşasının sonuçlarını etkili kılma ve sözde "etnik ayrılıkçılık, dini aşırıcılık, şiddet ve terörizm" in araya sızmasını önleme gereği vurgulandı.

Son yıllarda Çin medyası, Doğu Türkistan halkını bastırma bahanesi olarak "etnik ayrılıkçılık, dini Aşırıcılık, şiddet ve terörizm" gibi kavramları ortaya atarak Uygurları kötülemeye çalışıyor. Diğer yandan da Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulmüne karşıyükselenUluslararası tepki ve cezalara, güçlü muhalefete rağmen,Çin hala aynı bahanelerle savunduğu ve zulü artırarak uygulamaya devam ettiğibiliniyor.

Bilgilere göre Çinli yetkililergeçen hafta sonu gerçekleşen özel toplantıda"ideolojik kontrol ve kamuoyunun yönünü sımsıkı kavramak" vurgusu yaptı.

Uzmanlara göre Doğu Türkistan'daki Çin propaganda ajanslarının çeşitli propaganda ve baskılarla Uygur halkını komünizm ve Çin kültürü fikrine, İslami inançlarından ve milli kimliğinden vazgeçmeye zorlamayı planlıyor.

Çin medyasında çıkan haberlerde ise, Çinli yetkililer Doğu Türkistan halkını ailelerinden ayırmak, yoğun nüfuslu Doğu Türkistan halkını dağıtmak ve kontrol etmek gibi kötü planını sorunsuz yürütmek adına Çin eyaletlerindeki sözde "istihdam" bahanesiyle anlaşmalı fabrikalar ayarlıyor ve Uygur işçi satyorve bundan kaynaklı yüzbinlerce ailelerparçalanmaya devam ediyor. Hatta Çin medyasında Uygur işçiler fabrikalara sanki bir emtia piyasasındaymış gibi tanıtılarak köle gibi satıldığı görüntüleniyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 175 kişi okudu!
03/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.