Kıyafet Etiketlerindeki Uygurların “İmdat” Çığlığı

TikTok'ta viral olan ve pek çok insanın büyük bir endişe içinde paylaştığı Çin menşeili kıyafet markası Shein'in kıyafet etiketlerinde yer alan 'Bana yardım et' yazısını inceleyen Onedio ekibi, Çin menşeili bir tekstil firması olan Shein’in ürettiği kıyafet etiketlerinin üstünde yazan ‘Bana yardım edin’ yazısının Doğu Türkistan’da köle işçi olarak çalıştırılan Uygur Türkleriyle bağlantısını gözler önüne serdi.

Onedio sitesinin Snopes’e dayandırdığı bilgilere göre çeşitli marka kıyafet ürünlerinde bulunan etiketlerde kıyafetin nasıl yıkanacağına dair talimatlar yer alıyor. Ancak iddialara göre bu talimatların arasında ilginç bir cümle var: “Need your help” yani “Yardımına ihtiyacım var”

Her ne kadar görsellerde etiketin hangi markaya ait olduğu net bir şekilde gözükmese de iddiaların odağındaki marka olan Shein konuya dair resmi hesabından bir açıklamada bulundu.

ÇİN’İN HERZAMANKİ YALANLARI

“Shein tedarik zinciri olarak bu konuyu ciddiye alıyoruz. İş ahlakı tüzüğümüzün, çocuk işçi ve zorla çalıştırılmaya karşı yönetmelikleri var. Böyle bir duruma müsamaha göstermeyiz.” Şeklinde standart açıklama yaptı.

Oysa geçmişte de Shein’e ait olduğu iddia edilen bazı görüntüler ortaya çıkmış ve görüntülerdeki etiket ise yine ünlü bir Çin markası olan Romwe’ye ait olduğu anlaşılmıştı. Ancak Romwe 2018 yılında Facebook hesabından, bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu çünkü ürettikleri ayracın adının ‘Help Me Ayraçları’ olduğunu açıklamıştı. Ayrıca bu olaydan sonra bu ürünün adının da değiştirileceğini duyurmuştu.

Ancak söz konusu olayda paylaşılan etiketlerin doğruluğu veya eski haberlerden alınan ekran görüntüleri ya da konuyla aslında bağlantısı bile olmayan fotoğraflar olabileceğini hatırlatmakla birlikte olaya şu pencereden bakmanızı istirham ediyoruz.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI

Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press

Bu Haberi 891 kişi okudu!
14/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.