Kırgızistan'daki enerji santrallerinin onarımı Çin'e teslim edildi!

Kırgızistan Ulusal Yatırım Ajansı, 3 Nisan 2024 tarihinde Kırgızistan-Çin İş Forumu'nda iki devlet arasında çok sayıda ikili iş birliği belgesi imzalandığını açıkladı. Ayrıca ajanstan yapılan açıklamada Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Çin devlet kontrolündeki transformatör ve elektrikli ekipman üreticisi TBEA şirketine Kırgızistan'a ait kombine ısı ve enerji santralinin onarımını yaptıracağı bildirildi.

ÇİN KIRGIZİSTAN'A PARA SAÇIYOR
Ayrıca Çin merkezli şirket TBEA, Başkent Bişkek'teki kombine ısı ve enerji santralinin 3 ve 4 numaralı ünitelerinin büyük onarımına ilişkin bir işbirliği anlaşması imzaladı. Kırgızistan Enerji Bakanlığı, Irkeştam-Avtodoroyi sınır kapısı yakınında bant konveyörlü bir kömür lojistik merkezinin inşasına ilişkin Çin ile 440 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN TÜRKİSTAN RÜYASI ADIM ADIM İŞLİYOR

Öte yandan bakanlık, Irkeştam bölgesinde bulunan bir rüzgar santralinin inşasına ilişkin Çin ile 700 milyon dolarlık bir mutabakat anlaşması daha imzaladı. Uzmanlar ise Kırgızistan ve Çin arasındaki bu anlaşmaların Çin lehine olduğuna ve Türk devletlerinde genişleyen Çin etkisinin ilerleyen yıllarda daha fazla hissedileceğine dikkat çekti. Ayrıca uzmanlar, Çin'in Türkistan Rüyası'nın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin tamamen Türk devletlerinin elinde olduğunun altını çizdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 2663 kişi okudu!
04/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.