Kazakistan ile Türkiye askeri istihbaratta ortak çalışacak

Kazakistan hükümeti, askeri istihbarat alanında Türkiye ile iş birliği protokolünü onayladı.

Kazakistan hükümeti tarafından yayımlanan kararnamede, Kazakistan ile Türkiye arasında 10 Mayıs'ta imzalanan askeri istihbarat alanında iş birliğine ilişkin protokolün onaylandığı belirtildi.

PROTOKOL NELERİ KAPSIYOR?
TRTAVAZ’ın haberine göre Kararnamede, "Taraflar, ilgili protokol kapsamında güncel konularda askeri istihbarat bilgisi ve uzman değerlendirmelerinin karşılıklı değişimi; taraf devletlerin güvenliğine tehdit oluşturan bölgedeki askeri ve politik durumlarla ilgili gelişmelerin izlenmesi; uluslararası terör örgütleri ve diğer örgütler hakkında karşılıklı bilgi alışverişi gibi alanlarda iş birliği yürütecek." ifadesi kullanıldı.

Türkistan Press editörü Muhammed Ali ATAYURT, konuyla ilgili “Ukrayna batağında olan Rusya bir yandan, Ezeli Türk düşmanı Çin, ve ABD diğer yandan Büyük Türkistan (Orta Asya) üzerinde karmaşık ve kirli planlar içerisinde olduğunu görüyoruz. Çin bölgedeki bazı ülkelere askeri alanlarda milyonlarca dolarlık destek sağlarken, Rusya’da bölge ülkelerinin etkisi altından çıkmasını istemiyor.  ABD’in afganistan üzerinden askeri hamleler yapmaya hazırlandığı iddia ediliyor. Böyle bir dönemde Türkiyenin kardeş ülkelerle her türlü işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun Kazakistan’la sınırlı kalmaması, Türkistan'ın kaderini etkileyen konularda Türk liderler hep birlikte oturup, en doğru olan strateji neyse ona göre ortak strateji belirlemesi gerek. Aynı zamanda da İslam dünyasıyla da aynısını yapabiliriz. Şu an elimizde potansiyel büyük bir güç var. “Türk Devletleri Teşkilatı” mekanizmasının acilen aktifleştirilmesi gerek.” Türkler tarihten ders çıkarmalı ve bir daha Çin esaretine girmekten kendini korumalı. Doğu Türkistan düşerse ne Türk dünyası, neden islam dünyası diye bir şey kalmayacak.” Değerlendirmesinde bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 289 kişi okudu!
13/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.