Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Çin’e gidiyor!

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın basın servisi tarafından bildirildiğine göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev 28-29 Mart tarihlerinde Çin’e bir çalışma ziyaretinde bulunacak ve burada Boao Asya Forumu toplantısına katılacak.

Çarşamba günü yapılan açıklamada, “Ziyaret programı, Kazak Cumhurbaşkanı ile Çin yönetimi, uluslararası örgütlerin başkanları ve büyük Çinli şirketler arasında bir dizi görüşmeyi içeriyor” denildi.

SOYKIRIM İŞBİRLİKÇİSİ ERKİN TUNYAZ İLE GÖRÜŞTÜ
Tokayev’in Çin’e yapmayı planladığı ziyaret, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine karıştığı iddiasıyla uluslararası yaptırımlara maruz kalan sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Başkanı soykırım işbirlikçisi Erkin Tuniyaz ile Astana’da bir araya gelmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Tokayev Tuniyaz ile yaptığı görüşmede Kazakistan için Çin ile işbirliğinin “faydalı ve gerekli” olduğunu söyledi ve Astana’nın bu ülke ile işbirliğini geliştirme kararlılığını yineledi.

İLGİLİ HABERLER: TOPLAMA KAMPLARINDA KAZAKLAR DA VAR!

Akorda’nın resmi raporunda Doğu Türkistan’daki Kazakların, Uygurların ve çoğunluğu Müslüman olan diğer Türk dilli etnik grupların maruz kaldığı zulümden bahsedilmedi. Çinli üst düzey bir parti yetkilisinin Kazak tarafına “üç şer gücüne karşı mücadeleye katkılarından dolayı” teşekkür ettiği kaydedildi. Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da çoğunluğu Müslüman olan etnik azınlıkların kitlesel olarak gözaltına alındığına ve burada “siyasi yeniden eğitim kampları” kurulduğuna dair bilgiler ilk olarak 2017 baharında ortaya çıkmıştı. Kampların varlığını inkar eden Pekin, daha sonra kampların varlığını kabul etti ve kurulmalarını “terörizm ve aşırıcılıkla mücadele ihtiyacı” ile açıkladı.

“ASYA DAVOS’U”
“Asya Davos’u” olarak da adlandırılan yıllık Boao Asya Forumu 26 Mart’ta başladı ve dört gün sürmesi bekleniyor. Toplantı Çin’in Hainan Eyaletindeki tatil beldesi Boao’da düzenleniyor. Forum bu yıl 22. kez düzenleniyor. Kazakistan’ın diğer büyük komşusu Rusya’nın da forumda başbakan yardımcısı düzeyinde temsil edileceği bildiriliyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA

Bu Haberi 1235 kişi okudu!
28/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.