Kazak imama 5 yıl hapis cezası

Çin rejimi, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde yaşayan bir Kazak imama sözde yasadışı “dini nikah kıydığı” bahanesiyle 5 yıl hapis cezası verdi.

Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım ve asimilasyon politikaları tüm hızıyla devam ediyor. İslam dinini bir tehlike olarak gören Çin yönetimi, İslam'a dair herşey yasaklıyor.

DİNİ NİKAH KIYMAK BİLE YASAK
Özgür Asya Radyo'sunun 26 Kasım 2023 tairihinde aktardığı haberinde, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde yaşayan Kazak imam Kusman Rehim'in dini kurallar çerçevesinde bir çifte dini nikah kıyması gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı aktarıldı.

Öte yandan, Kazak İmam Rehim’in evinde suç unsuru olarak Kuran-ı Kerim'in bulunmasının neden gösterildiği bildirildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!
Çin rejim hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’daki müslüman halk topyekûn soykırıma uğruyor. Komünist Parti Lideri (ÇKP) Xi Jinping'in 2016'da yaptığı dinlerin "Çinlileştirilmesi" çağrısından bu yana, din üzerindeki devlet baskısı her geçen gün güçlenerek artarken, Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak bu baskının hedefi olarak görülüyor. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN TOPLAMA KAMPLARI

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk halklarından milyonlarca kişi, suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Çin'den sızan (Gizli) belgeler vede Kamp Tanıklarının ifadelerine göre tutuklular, işkenceye uğruyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirlerle yaşıyor, içeriği belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. İnsanlar, burada tırnak çekme, kamçı, elektrik şoku vs. işkencelere maruz kalıyor, kadınlar toplu tecavüze uğruyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA, QHA

Bu Haberi 1204 kişi okudu!
28/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.