Katar, Çin’in Baskısına Rağmen Değiştirdi

Katar yetkilileri Dünya Kupası'ndaki yabancı seyirciler için kayıt sistemini değiştirerek “Çin'in Tayvan Eyaleti” seçeneğini “Tayvan" olarak yeniden adlandırdı.

2022 FIFA Dünya Kupası'nın ev sahibi Katar, bilet alan yabancı seyircilerden vize olarak kullanılmak üzere özel bir kart başvurusunda bulunmalarını istiyor.

Kart için başvuru kabul eden web sitesi sistemi, Tayvanlı yetkililer ve halk arasında tepkiye neden olan “Çin'in Tayvan Eyaleti” seçeneği bulunuyordu.

DW’nin bildirdiğine göre, Tayvan hükümeti 15 Haziran'da Katar makamlarını protesto ederek, hatanın aslında Tayvan'ın egemenliğinin ihlali olduğunu ve sporun politize edilmemesi gerektiğini ifade etmişti.

KATAR’LA TAYVAN ARASINDA DİPLOMATİK İLİŞKİ YOLU AÇILDI

Çarşamba akşamı ilerleyen saatlerde, kayıt sistemi "Tayvan" seçeneği içerecek şekilde değiştirildi ve yanına bir Tayvan bayrağı yerleştirildi. Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Katar'daki ilgili makamlara teşekkür ederek, bunu iki ülke ilişkilerinde ileriye dönük olumlu bir adım olarak nitelendirdi.

Şu ana kadar Katar hükümeti, diğer birçok ülke gibi, Tayvan ile diplomatik ilişkiler kurmamıştı ve bu koşullarda Tayvan'ı bağımsız bir devlet olarak ele alması önemli gelişme olarak değerlendiriliyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 558 kişi okudu!
17/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.