Kaşgar Spor Okulu'ndaki Sekiz Hoca Tutuklandı

Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang polis teşkilatı” arşivlerinden ele geçirilen belgelerin sızdırılmasının ardından yapılan araştırma sırasında Kaşgar Spor Okulu'ndaki milli kadrodan atletizm hocası Adil Tursun, Aamir, Osmancan, Kaysercan, Tekvando ustası, aynı zamanda antrenör Abduşukür ve matematik hocası Askercan, idari bölümde çalışan Nurmemet Yasin’in 2017 yılında başlayan büyük çaplı keyfi tutuklamada Toplama kampına alındığı öğrenildi.

Bilgilere göre Kaşgar Spor Okulu'nun Eğitim kadrosunun yarısından fazlası Çinli Öğretmenlerden oluşuyor ve yaklaşık 60 çalışanı bulunuyor. Buna göre tutuklu olan Uygur hocaların sayısı Okul kadrosunun %20'sine tekabül ediyor.

DİĞER KURUMLARDANDA UYGUR TUTUKLULAR VAR

Ayrıca radyo muhabirlerinin araştırmaları sırasında Kaşgar şehir Su İdaresi'nden Memtali Wahab dahil altı kişinin tutuklu olduğu, ve su idaresinde Milli kadrodan personelin %15'inin hapishanede olduğu ortaya çıktı.

Yeni sızdırılan “Xinjiang Polis belgeleri” ne göre, mahkumların çoğunun tutuklanma nedenleri cinayet veya hırsızlık gibi tipik suçları içermiyor. Bunun yerine, terörizm, kökten dincilik veya geleneksel olarak siyasi muhaliflere karşı kullanılan “kavga çıkarmak ve sorun yaratmak” gibi belirsiz suçlamalarla içeri alındığı görülüyor.

Elde edilen bilgilere göre Kaşgar Spor Okulu öğretmenlerinin gözaltına alınma sebebinin, sosyal platformlarda yasadışı paylaşımda bulunmak olduğu aktarıldı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 203 kişi okudu!
10/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.