Kaşgar’da büyük çaplı tutuklama başladı

Doğu Türkistan halkını çeşitli isimler altında keyfi tutuklamayla ortalıktan kaybeden Çin rejimi, Aktu şehrinde sözde "Bahar Gök Gürültüsü Harekatı" adı altında insanları rastgele tutuklamaya başladığı öğrenildi.

Çin komünist Parti güdümündeki Aktu İlçe basın sitesinde yer alan habere göre, 16 Şubat Aktu İlçe Halk Mahkemesi tarafından başlatıldığı iddia edilen bahse konu keyfi tutuklama operasyonu kapsamında, bölge sakinlerinden bazı kimseler ne olduğunu anlamadan zorla karakola götürdüğü, bazıları ailelerinin gözleri önünde yaka paça tutuklanıp ters kelepçelenerek alındığı bildirildi.

8 KİŞİ KEYFİ TUTUKLANDI
Çin medyasında çıkan haberlerde operasyonların eş zamanlı olarak 8 saat sürdüğü, 8 kişinin tutuklandığı yer alıyor. Ayrıca Konuyla ilişkin Çin’in Kaşgar Kamu güvenlik departmanı tarafından yapılan açıklamada, dört soruşturma kapsamında 8 kişinin gözaltına alındığı, 4 kişi hakkında soruşturma devam ettiği ve diğer 4 kişinin kesinleşmiş hapis cezasına çarptırıldığı ileri sürülüyor.

Ancak sözde operasyonlarda tutuklanan insan hakkında, hangi suçlamalar üzerine yakalama kararı verildiği, kimlik bilgileri, soruşturması devam eden kişilerin akıbeti ve şuan nerede olduğu, kesinleşmiş (sözde) mahkumların kaç yıl hüküm giydiği doğrultusunda hiçbir bilgi bulunamıyor.

HALK KORKU VE PANİK İÇERİSİNDE
Bilgilere göre 14 Şubat'ta Kaşgar'ın Tumşuk ve Maralbeşi ilçelerinde de muhtemelen aynı soruşturmalar çerçevesinde "Bahar Gök Gürültüsü Harekatı" adı altında keyfi tutuklamalar yaşandığı ve sivillerin korku ve panik içerisinde durumu izlemek zorunda kaldığı anlaşılıyor.

Ayrıca Çin Bingtuan (Xinjiang Üretim ve İnşaat Kolordusu) İnternet sitesinde, Çin rejiminin Kaşgar’ın tüm ilçe, Pazar ve köylerinde "Bahar Gök Gürültüsü Harekatı" adı altında keyfi tutuklamalar başlattığı doğrulanıyor.

TIPKI 6 YIL ÖNCE YAŞANDIĞI GİBİ
Gözlemciler yer yüzünde Zalim Çin’den hesap soracak mekanizmanın olmayışından dolayı, artık suçlulara giydirdiği cinayeti bile açıklama gereği duymadığını ve dünyanın gözüne baka baka, tıpkı 2017’de yaşandığı gibi milyonlarca insanın ortadan kaybolduğu, büyük ölçekli Keyfi tutuklamalar başlatmış olabileceğini, bu gözaltların ilerleyen günlerde bir başka vilayette yaşanabileceği konusunda endişeler taşıdığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 241 kişi okudu!
23/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.