Kandırıldı mı yoksa satıldı mı?

Bilindiği üzere Çin rejimi Doğu Türkistan halkına karşı yapılan sistematik soykırımın bir parçası olarak, Toplama Kampları, köle işçi çalıştırma, zorunlu kürtaj başta olmak üzere insanlık dışı zulüm politikası izliyor. Bazı ülke hükümetleri Çin ile olan hesaplaşması kapsamında yaptırımlar uygularken, insan hakları savunucu kuruluşlar da giderek artan soykırıma karşı seslerini yükseltiyor.

Ancak kapıların açılmasıyla birlikte “Uygurlar Mutlu” imajı yaratmak isteyen Çin, sahte ve düzmece Propagandalarını arttırarak uluslararası toplumu, özelliklede İslam dünyasını kandırmak için tedbirlerin askıya alındığı ilk gün, 8 ocak tarihinde 14 Müslüman ülkeden yabancı delegeleri Urumçi’de bir güzel ağırladı.

DİNİ FİGÜRANLAR SAHNEDE
Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 8 Ocak 2023 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Li Shujun ve Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Li Lianhe’nın yanısıra, sözde Xinjiang İslam Enstitüsü müdürü ve Çin İslam Dini cemiyeti başkan yardımcısı Abdurakip Tömürniyaz gibi dini figüranların rehberliğinde, Urumçi'de 14 ülkeden gelen yabancı delegeler karşılandı ve birkaç yer gezdirildi.

Çin medyasında çıkan haberlere göre, kandırıldımı veya satıldımı bilinmez ama 8 Ocak’ta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Bahreyn, Bosna Hersek, Tunus, Sırbistan, Güney Sudan, Moritanya, Endonezya, Kuveyt, Ürdün ve Umman’dan gelen delegelere Urumçi’deki çeşitli yerler gösterildi.

UYGURLARI TERÖRİST OLARAK TANITTI
Çinli yetkililer tarafından organize edilen gezi sırasında, delegeler önce sözde “terörle mücadele” ve “aşırıcılık” yaftası konu edilen sergileri ziyaret ederken, masum Doğu Türkistan halkı, azılı terörist ve dini aşırılık yanlısı olarak tanıtıldı. Akabinde sözde “Xinjiang Müzesi” ni ziyaret eden müslüman delegelere Doğu Türkistan'ın ulusal kültürel mirasının ve etnik yapısının Çin komünist partisi himayesinde korunduğu propagandası yapıldı.

Ardından Urumçi Uluslararası Pazarı'nda bir mehel gezen ziyaretçiler Beytulmamur Camii (Nogai Camii), sözde İslam enstitüsü vb. Dini mekanları ziyaret etti.

ARAP DELEGELER SOYKIRIMI ÖVDÜ
Delegeler arasında Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Kurucu Başkanı Ali Raşid Al Nuaimi ve Ekibi de bulunuyor.

Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Parti Komitesi sekreteri Ma Xingrui ile de görüşen Al Nuaimi geziyle ilgili Çin medyasına röportaj verdiği sırada Doğu Türkistan'daki Müslümanların gayet mutlu bir hayat yaşadığını ve Dini özgürlüğünün kısıtlanmadığını ifade ederek, diğer Ülkelerin de Urumçi’yi ziyaret etmesini ve Çin hükümeti ile iletişimini güçlendirmesini temenni ettiğini söylemesi Doğu Türkistan diasporasında tepkiyle karşılandı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1210 kişi okudu!
10/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.