Kanada Parlamentosu Uygurlara sığınma hakkı verilmesi teklifini kabul etti

Spatnik News’in bildirdiğine göre, Kanada Parlamentosu 25 Ekim'de Uygurlara sığınma hakkı verilmesi önerisini oyladı ve önerinin 258 tam oyla kabul edildiği bildirildi. Tasarıda, Kanada parlamentosu avam kamarası Göçmenlik Komitesi tarafından yakın tarihte yayımlanan bir raporu desteklemek için onaylandığı ve Kanada hükümetinin Doğu Türkistan'da devam eden soykırım mağduru Uygurlara kapılarını açması gerektiği vurgulanıyor.

Bilgilere göre Muhafazakar Parti Milletvekili Garnett Genuis tarafından öne sürülen tasarı, tüm Kanada muhalefet milletvekilleri tarafından desteklendi. Ancak Başbakan Justin Trudeau'nun kabinesi oy kullanma hakkından vazgeçti. Geçmişte de Justin Trudeau'nun kabinesi Kanada Avam Kamarası'nın ilk kez Doğu Türkistan'da işlenen suçları “soykırım” olarak tanıdığı Şubat 2021'de de çekimser kalmıştı.

KONU DAHA ÖNCEDE GÜNDEME GELMİŞTİ

Kanada'nın 2020'de Gümrük Kanununu zorla çalıştırma ürünlerini içeren malların ithalatını yasaklayacak şekilde değiştirmesine rağmen, şu ana kadar zorla çalıştırma ile üretildiği kanıtlanan bir düzine malları yasaklamadığı tepki topluyor.

Öte yandan Kanada parlamentosunda Uygurlara iltica kapılarının açılması konusu ilk defa gündeme gelmiyor. 2019 yılında da Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Alt Komitesi tarafından, Kanada hükümetini Uygurlara ve diğer etnik gruplara sığınma hakkı verilmesi için çağrı yapılmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 375 kişi okudu!
27/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.