Kanada’da “Casus Balon” Krizi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Çin'e ait “Casus balonu” hava sahasında düşürmesinden bir hafta sonra Kanada'da da yine bir Amerikan savaş jetinin tanımlanamayan bir aygıt düşürdüğünü açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada üçüncü cismin düşürülmesinin ABD Başkanı Joe Biden ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından "güvenlik endişesi" nedeniyle onaylandığı belirtildi. Kanada Başbakanı, Kanada kuvvetlerinin "cismin enkazını toplayıp analiz edeceğini" de sözlerine ekledi.

ABD ORDUSU DA VURARAK DÜŞÜRMÜŞTÜ
Kanada Savunma Bakanı Anita Anand ise 12 bin metreden daha yüksek bir irtifada bulunan aygıtın "yasadışı bir şekilde Kanada hava sahasına girdiğini ve sivil uçuşların güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

"Cisim 10 şubat sabah saat 9.40 sularında ABD-Kanada sınırından yaklaşık 160 km uzaklıkta vuruldu" diyen Kanada Savunma Bakanı, bunun geçen hafta Kuzey Carolina'da imha edilen balondan daha küçük "silindirik bir hava aracı" olduğunu söyledi.

 ÇİN’E AİT İSTİHBARAT ARACI
Cisimle ilgili analizlerin devam ettiğini ifade eden Anand, "Dolayısıyla cismin kaynağı hakkında spekülasyon yapmam ihtiyatlı olmaz" dese de, uzmanlar tanımlanamayan cismin Çin’e ait istihbarat aracı, yani “casus balon” olduğu görüşünde.

Cuma günü düşürülen cismin, Washington'un Atlantik kıyısındaki askeri bölgelerin üzerinde görülen ve Pekin tarafından "meteorolojik araştırma amaçlı sivil hava aracı" olarak itiraf edilen bir balonu imha etmesinden bir hafta sonra meydana geldi.

BLİNKEN, ÇİN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
Çin'e ait 'casus balonu' savaş uçağıyla vurarak düşüren ABD’li yetkililer, ilişkili bulunan 6 Çinli şirketi de Kara listeye almıştı. ABD balonun casusluk araçlarıyla donatıldığını ve meteorolojik amaçlı olmadığını ileri sürerken, Pekin yönetimi aracın düşürülmesini protesto ettiğini açıklamıştı. Olayın ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ay sonunda yapacağı Çin ziyaretini iptal etmişti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 380 kişi okudu!
14/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.