Kamptan Bırakılan İki Gencin Hazin Sonu

Hoten Lop nahiyesinden daha önce Toplama kampına alınan ağabey kardeş iki çiftçi, bırakılır bırakılmaz köle olarak çalışmaya gönderildiği öğrenildi.

Amerikan merkezli Özgür Asya Radyosuna RFA göre geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’ın Hoten vilayeti Lop ilçesinde ikamet eden Abdukahar Aziz (30) ve Ablikim Aziz (25) isimli Ağabey kardeşlerin dört yıl önce memleketi Lop İlçesine bağlı Sampul köyündeki Ceza kampına götürüldükleri, ancak yakın tarihte bünyesi zayıf ve hasta bir halde serbest bırakıldıktan bir hafta sonra yine ortadan kayboldukları bildirildi.

RFA muhabirlerinin bildirdiğine göre iki kardeşlerin, daha önce Kamptan bırakılıp kısa süre sonra şehit düşen diğer sayısız Uygur gibi Hayatını kaybettiği düşünülmüş, Fakat işin aslı öyle olmadığı anlaşılması üzerine yaptığı araştırmaları sonucu, evli ve iki çocuk babası Ağabey Abdulkahar Azizin Lop ilçesinde, diğerinin ise Kaşgar'da bir Tekstil fabrikasında köle olarak çalışmaya başladığı ortaya çıktı.

 TUTUKLANANLARIN AKİBETİ MEÇHUL

Bilgilere göre Lop'a bağlı Sampul köyü Aydınkol mahallesinde ikamet eden iki kardeş, çiftçi olan Babası Eziz Abdullah, 2017 yılında kendine ait tarlada çalıştığı sırada oğulları Abdukahar Aziz ve Ablikim Aziz ile birlikte gözaltına alındığı ve hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden kampa atıldığı ifade ediliyor.

Aziz Abdullah ve oğulları olmak üzere Ailesinin tutuklanmasından dört ay sonra, eşi Tursungül Mettömur hanımefendiye Rejim güçleri tarafından Kocası Aziz Abdullah’ın mahalledeki bir kısım insanlarla birlikte hiçbir gerekçe göstermeksizin 13 yıl hapis cezasına çarptırıldığı iddia namesinin teslim edildiği belirtiliyor.

Aradan bir yıl geçmesine rağmen ailesinde hiçbir haber gelmeyenTursungul hanım, iki oğlunun hapse mi veya Toplama kampına mı atıldığını öğrenmek için Komünist yetkililere başvuruyor ama bilgi alamıyor. Üstelik işin peşini bırakması gerektiği, yoksa kendisinin de içeri alınacağı konusunda tehdit ediliyor.

 KAMPTAN ÇIKAR ÇIKMAZ KÖLELİĞE ZORLANDI

Ağustos 2021’de Sampul köy polisi, Tursungul Mettömur'un iki oğlunun kamptaki sözde eğitimini bitirdiğini ve yakın gelecekte ailesine döneceklerini haber vermesiyle, Anne Tursungul hanım derin bir nefes alıyor. Ancak günler geçmiş olsa da iki oğlu ile bir türlü görüşemiyor.

Bir haftayı aşkın süre sonra Köy Polisi, Tursungul hanıma iki oğlunun sözde “İstihdam” edildiğini, Parti hükümetin bu iyiliğini asla unutmaması gerektiğini ve fazla yaygara çıkarmaması konusunda tembihliyor. Ancak ceza süresi hala devam eden eşi Aziz Abdullah hakkında hiçbir bilgi paylaşmıyor.

Elde edilen bilgilere göre, işler kötüye gitmeden önce Küçük oğul Ablikim Azizin köyde bir kız ile nişanlıydı, kampa alınması sonrası çaresiz beklemek zorunda kaldığı ve 4 yılın ardından bırakıldığı haberini alır almaz Anne Tursungul Hanımın yanına geldiği, Fakat Çin rejiminin köle işçi çalıştırma politikası kapsamında Polis güçlerinin tehditleri yüzünden çalışmaya gönderilen iki oğlu hakkında çaresiz kalan Anne, ne kolu komşularına ne de yiğidin nişanlısına Oğullarının nereye gittiğini açıklayamıyor.

Söylenenlere göre Tursungül Hanım, büyük oğlunun eşi ve iki torunuyla birlikte hayatını bir şekilde sürdürmeye çalışıyor. Ancak küçük oğlunun bir anda ortadan kaybolmasından etkilenen diğer mahalle sakinleri, henüz Kamptan bırakılmayan çocuklarının durumu ve akıbetinin meçhul olmasından ötürü endişe ve korku içerisinde olduğu aktarıldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan press

Bu Haberi 323 kişi okudu!
13/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.