Kamp tanıkları açlık grevine başladı

Çin’in Nazi varı Toplama kamplarında yaşanan vahşice insanlık dışı suçları tüm dünyaya ifşa eden Tanıklar, Doğu Türkistan’daki açlık soykırımına karşı Beyaz Saray önünde açlık grevi eylemi başladı.

Yaklaşık 55 gündür Çin’in Doğu Türkistan'da uyguladığı “sıfır covid” politikası kapsamında insanlık dışı aç bırakarak öldürme, toplu kıyım suçlarına karşı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan kamp tanıklarından Tursunay Ziyavudun, Zumret Davut ve Gulzire Avulkan gibi kahraman hanımlar, Çin rejiminin sözde "salgın önleme” bahanesiyle uyguladığı açlık soykırımını protesto etmek için 5 gün sürecek açlık grevi ilan etti.

19 Eylül'de Washington DC'deki Beyaz Saray önünde başlayan açlık grevi eyleminde kamp tanıkları, kasten açlığa mahkum edilen Doğu Türkistan halkının ıstırabını yansıtmayı amaçlıyor.

Amerika Uygur Birliği ve diğer teşkilatlar tarafından desteklenen Eylemin ilk gününde Birlik başkanı Sayın Alfidar Ablikim İltabir hanım kamp tanıklarına eşlik etti.

YEMEK YEMEYECEK
Kamp tanıklarının bu seferki eylemi, İşgalci Çin rejiminin Doğu Türkistan'ın Gulca, Urumçi, Turpan, Korla ve diğer illerinde “dezenfeksiyon” adı altında halkı kimyasal sıvılarla zehirleme, kasten aç bırakarak öldürme, ihmal ve Çifte standart uygulamalarını durdurana kadar, özelliklede ABD ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komisyonunun Uygurlar hakkında bir karar taslağı taahhüt edene kadar devam edeceği aktarıldı.

5 gün sürecek olan açlık grevi boyunca hanımlar, hiç yemek yemeyecek, sadece su içecek ve Beyaz Saray'ın önünde gece gündüz sessiz bekleyecek.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 637 kişi okudu!
21/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.