Kadınlar ağır fiziki çalışmaya zorlanıyor

Son yıllarda Doğu Türkistan'da toplama kampları politikasına paralel olarak asimilasyon ve zorla çalıştırma siyaseti yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Çin rejimi Kamp dışındaki insanları halk arasında “Haşar” adı verilen fiziki çalışmaya zorluyor.

28 Şubat 2023 Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitesinde dolaşıma giren video görüntülerine göre Doğu Türkistan'ın belirli bir köyünde bir grup genç ve orta yaşlı Uygur kadınların ağır fiziki çalışmaya zorlandığı kaydediliyor.

Gözlemciler Çin rejiminin Doğu Türkistan'da baskıcı politikalar izlemekte olduğunu, son zamanlarda yaşlılar, çocuklar ve kadınların hedef alındığını vurgulayarak gözaltına alınanların büyük çoğunluğu Erkek olduğundan dışarıda kalanların yaşlı ve çoğunlukta kadınların olduğunu, Çin’in zorla çalıştırma uygulamalarını ise kadınlar üzerinden gerçekleştirmekte olduğunu kaydetti.

HALK FİZİKSEL VE ZİHİNSEL İŞKENCE GÖRÜYOR
Çin daha önce Doğu Türkistan'da zorla çalıştırmanın olmadığını savunarak tarımsal alanların tamamen makineleştiğini iddia etmişti. Ancak ilgili uluslararası raporlar, Kamp tanıklarının beyanlarına göre ÇKP rejim yönetimi halkı fiziksel ve zihinsel olarak baskı altına alma planının bir parçası olarak zorunlu çalıştırma politikası izliyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN
Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizli tutmaya çalışırken aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine, dahası Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Dine ait her şey yasaklanmış durumda.

8 MİLYON İNSAN TOPLAMA KAMPINA ALINDI
Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

Özetlemek gerekirse Çin’in sistematik baskısı ve şiddet politikalarına maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanlar birçok yönden topyekûn İmha, ve milletçe yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 452 kişi okudu!
03/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.