Japonya ilk Uygur milletvekilini seçiyor

Japonya’nın en etkin siyasi partilerinden Liberal Demokrat Parti (LDP) üyesi Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü Arfiya Eri, Japonya Başbakanı tarafından Parti içinde önemli göreve getirildi.

Uygur Türkü 33 yaşındaki Arfiya hanım, 25 Şubat’ta Japonya başbakanı ve Liberal Demokrat Parti (LDP) genel başkanı Fumiyo Kişida tarafından milletvekili adayı gösterildi.

Temmuz 2022 seçimlerinde iktidardaki LDP adayı Arfiya Eri, yaşı, kariyeri ve etnik kimliğiyle dikkati üzerine çekmişti.

Japonya'da doğup büyüyen siyasetçi, eğitimini Çin'deki bir Amerikan kolejinde tamamladıktan sonra ABD'deki Georgetown Üniversitesinde yüksek eğitimine devam ediyor. Mezuniyet sonrası, Japonya Merkez Bankasında (BoJ), daha sonra ise 5 yıl kadar Birleşmiş Milletler'de (BM) görev alıyor.

Bilgilere göre Arfiya Eri, 23 Nisan 2023’te düzenlenecek ara seçimlerde Chiba 5. Seçim Bölgesi’nin LDP milletvekili adayı olacak.

CİDDİYETLE ÇALIŞACAĞIM
Japon siyasetinin çeşitliliğine katkı sunmak istediğini belirten Uygur kızı Arfiya, adaylığıyla ilişkin Tweettir hesabından yaptığı açıklamada ”Ichikawa Şehri ve Urayasu Şehri halkının görüşlerini dikkatle dinleyeceğim ve iç politika ve diplomasi gibi Japonya'yı çevreleyen çeşitli konularda ciddiyetle çalışacağım.” Vadinde bulundu.

Temmuz seçimleri öncesi AA’ya verdiği röportajında Arfiya Hanım, Japon halkının siyasete bakışı doğrultusunda strateji yürüttüğüne işaret ederek, adaylığının açıklanmasından bir ay geçmesine rağmen Japon halkına ismini, kariyerini ve hedeflerini tanıtabilmek için çok çalıştığını anlatmıştı.

MUAZZAM BİR ŞEREF
Kadın, genç ve gurbetçi seçmene odaklandığına dikkati çeken Arfiya, "Sandıkta her türde arka plana ve kimliğe sahip aday yarışıyor. Demokratik bir ülkede Uygur başarısını ve haklarını bir Japon vatandaşı olarak vitrine çekmek muazzam bir şeref." İfadelerini kullanırken, adaylığının birçok açıdan tarihi nitelikte olduğunun altını çizerek, "Sadece Uygur olduğumdan değil en genç adayım, ayrıca bir kadın adayım, BM ve BoJ'dan geliyorum. Bu, oldukça nadir bir profil." Sözlerine yer verdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 397 kişi okudu!
03/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.