Japonya’dan Çin’e 'Çip' Ambargosu

Çin'e karşı başlatılan teknoloji ambargolarına Japonya da katıldı. Asya'nın iki büyük ülkesi bu defa çip yapımında kullanılan ekipmanların ticareti konusunda ters düştü.

Japonya'nın, gelişmiş çip yapımında kullanılan ekipmanların ihracatında Çin'e koyduğu kısıtlamalar yürürlüğe girdi.

AA’nin Kyodo News’e dayandırdığı haberine göre, Japonya'nın, ABD öncülüğünde Çin'in askeri amaçlı yüksek teknolojili çip üretimini kısıtlamaya yönelik çabaları kapsamında uygulayacağını duyurduğu ihracat kısıtlamaları resmen başlatıldı.


İLGİLİ HABERLER: ÇİN BATIDAN İNTİKAM ALIYOR


Japonya, bu kapsamda çip yapımında kullanılan 23 malzemenin ihracatını izne tabi tutuyor. Ülkede söz konusu malzemeleri üreten 10 civarındaki şirketin bu kısıtlamalardan etkilenmesi bekleniyor.

ÇİN'DEN KARŞI HAMLE
Öte yandan, önümüzdeki aydan itibaren, dünyanın en büyük metal üreticisi olan Çin'den galyum ve germanyum ihraç etmek için özel lisanslara ihtiyaç duyulacak. Çin'in bu kararı, ABD hükümetinin Çin'in bazı gelişmiş mikroişlemcilere erişimini engellemeye yönelik kararlarından sonra geldi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, kısıtlamaların "ulusal güvenliği ve çıkarları korumak" için gerekli olduğu açıklanmıştı. Gümüşi metaller yarı iletken, iletişim aygıtlarının ve askeri araçların üretiminde oldukça önemli. Ayrıca güneş panelleri gibi ürünlerde de kullanılıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 252 kişi okudu!
24/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.