Japonya Çin karşıtı savunma bütçesini arttırdı

Japonya’nın en ünlü küresel markaları ürettikleri televizyon. çamaşır makinası ve otomobillerle biliniyor. Ancak daha az bilinen bir gerçek var. O da bu markaların askeri teçhizatta imal ediyor olmaları.

Bilindiği üzere Mitsubishi Motors, Japonya’nın savunma gücü için savaş uçakları ve füzeler imal ederken, elektronik firması Toshiba akü, Subaru da askeri helikopter üretiyor. Klima üreticisi olan Daikin’in bir yan kuruluşu ise cephanelik imal ediyor.

Hükümet şimdiyse ülkenin Sanayi devlerinden askeri teçhizat hızlandırmalarını istiyor.

ÇİN’NE KARŞI MİLYONLARCA DOLAR AYIRDI
Tokyo hükümeti, Çin'in Doğu Çin Denizi'ndeki askeri varlığını giderek arttırmasına karşılık önümüzdeki dört yol boyunca savunma harcamalarını 315 milyar dolar artırma kararı aldı. Ancak Japon hükümeti, ülkenin en tanınmış teknoloji ve sanayi devlerini, tüketici ürünleri imalatının yanı sıra daha fazla silah üretmeye ikna etmede zorlanıyor.

Japonya’da askeri teçhizat imalatına konulan yasak ancak 2014 yılında kalktı. Yabancı ülkelere satış yapan Japon savunma firmalarının sayısıysa çok az. Bu durum ister istemez Japonya savunması için bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor olsa da, Japonlara göre, şimdi Çin tehdidine karşı önlem almak, her zamankinden elzem duruma gelmiş vaziyette.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 564 kişi okudu!
26/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.