Japonya'dan, Çin'e Doğu Türkistan çağrısı!

Japonya'dan, Çin'e Doğu Türkistan çağrısı!

Japonya, Çin'e Doğu Çin Denizi'ndeki tehditkar faaliyetlerini durdurması, Doğu Türkistan ile Hong Kong'da insan hakları ihlallerini çözüme kavuşturması çağrısı yaptı.

Japonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile yaklaşık 90 dakika süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı Senkaku Adaları etrafında Japon kara sularının ihlal edilmesine yönelik "ciddi endişeler" taşıdığını kaydeden Bakan Motegi, Çin'den bu faaliyetlerini durdurmasını talep etti.

UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Motegi, Çin'in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik baskı ve soykırım uygulamalarına son vermesi, meselenin çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.

Görüşmede iki ülke arasında "adil ve tarafsız" ticaretin sağlanması açısından iş birliğinin sürdürülmesinin önemi, Çin virüsü ve iklim değişikliği konuları ele alındı.

Kyodo ajansı, Kasım 2020'de Wang Yi'nin Tokyo'yu ziyaretinin ardından iki mevkidaşın ilk görüşmesi olduğunu bildirdi.

Kamu yayıncısı NHK, Çin bandıralı gemilerin Senkaku etrafında bu yıl 12 kez Japonya kara sularına girdiğini duyurmuştu.

ÇİN YILLARDIR SANKAKU ADALARINDA TOPRAK İDDİA EDİYOR

Çin'de 1 Şubat'ta yürürlüğe giren kanun, kendi sahil güvenliğine, söz konusu sularda kurallara uymayan yabancı gemilere karşı silah kullanma yetkisi veriyor.
Kyodo ajansı, bu kanunun Çin'e, Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı Senkaku Adaları etrafında seyreden Japon gemilerini hedef alabilme yetkisi tanıdığını belirtti.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı takımadalar, 5 ada ve 3 kayalıktan oluşuyor.

Çin, tıpkı orta Asya’da toprak iddiasında bulunduğu gibi Sankaku adalarını da yıllardır Çin anakarasına ait toprak olarak nitelendiriyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: Türkistan Press
Kaynak:https://www.milliyet.com.tr/dunya/japonyadan-cine-cagri-6474656
Bu Haberi 46 kişi okudu!
07/04/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.