Japonya 23 tür Çin malını yasakladı

23 Mayıs'ta Japon hükümeti yarı iletken üretim ekipmanlarının ihracatını kontrol altına almak için önlemler açıkladı ve Çin Ticaret Bakanlığı tedbiri protesto etti.

Çin Ulaşım ağının bildirdiğine göre, Japon hükümeti resmi olarak Çin'in kısıtlamaları kapsamına girecek 23 tür yarı iletken üretim ekipmanı için ihracat kontrol önlemleri yürürlüğe koydu.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Japonya'ya bir itiraz açıklaması yayınlayarak, Japon hükümetinin ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullandığını ve Çin'in buna şiddetle karşı çıktığı, Japonya’nın serbest ticaret ve uluslararası ekonomik ticaret kurallarını ciddi ihlal ettiğini söyledi.

“TALEPLERİMİZ KALE ALINMADI”
Açıklamada ayrıca Çin'in ilgili fikirleri Japon hükümetine defalarca ilettiği ve hatta Japonya'daki bazı sanayi kuruluşlarının ve işletmelerin gelecekteki belirsizlikle ilgili endişelerini çeşitli yollarla dile getirdikleri, ancak Japon hükümetinin önerileri kabul etmediği belirtildi.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’E KARŞI SAVAŞA JAPONYA DA KATILIYOR

 

Bu durumun Çin-Japon işletmelerinin çıkarlarına ciddi zarar vereceği, küresel yarı iletken sanayi yapısını baltalayacağı, sanayi zinciri ve tedarik zincirinin güvenlik ve istikrarını etkileyeceği belirtiliyor.

Japonya'nın bu yanlış yaklaşımı derhal düzeltmesi ve ilgili önlemlerin iki tarafın yarı iletken sanayisinin normal işbirliğini ve gelişimini engelleyen tüm faktörleri ortadan kaldırması gerektiği öne sürülüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 315 kişi okudu!
25/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.