Japon şirketlerinden Çin’e yaptırım

Japonya merkezli 2 hazır giyim devi, Çin'in Doğu Türkistan’daki işçilerin zorla çalıştırıldığına yönelik iddialar nedeniyle bölgeden pamuk alımını durdurma kararı aldığını açıkladı.

Uygur Türkü Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Çine Japon şirketlerden yaptırım kararı geldi. 2 Japon hazır giyim devi, bölgede işçilerin zorla çalıştırıldığına yönelik iddialar nedeniyle Doğu Türkistan’dan pamuk alımını sonlandırma kararı aldı.


Sanyo Shokai önümüzdeki yılın ilkbahar ve yaz koleksiyonundan başlayarak bölgeden temin edilen pamuğu kullanmayacağını duyururken, TSI Holdings ise bu yılın sonbahar ve kış ayları için daha önce başlattığı ambargoyu sürdüreceğini duyurdu.

Pamuk üretiminin yüzde 85'ini Doğu Türkistan’dan elde eden Çin'in bölgedeki yüz binlerce Uyguru pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığı gerekçesiyle ABD ve Avrupa Ülkeleri Çin’i kara listeye almıştı. Daha önce Japon spor malzemeleri üreticisi Mizuno benzer iddialar nedeniyle bölgeden pamuk alımını durdurmuştu MUJİ ve daha nice Japon ve dünya markalarından bazıları bölgeden pamuk alımını durdurduğunu açıkladı.

İsveç merkezli giyim firması H&M de geçtiğimiz yıl benzer bir karara imza atarak Doğu Türkistan pamuğunu kullanmayacağını açıklamıştı. Çin ise bu olayı Çin’de firmaya yönelik nefret ve kin teşkil ederek milyonlarca Çinli H&M markasını boykot etmişti.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:İhlas Haber
Bu Haberi 46 kişi okudu!
22/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.