İtalya'da Çin'e dava açıldı

Çin bir taraftan Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ekonomisini güçendirirken, diğer taraftan da Uygur Türklerinin emeğini sömürerek ürettiği ürenleri Avrupa pazarına gönderiyor. Söz konusu bu durum Avrupa'daki birçok insan hakları örgütü tarafından gündeme getiriliyor.

İTALYA'DA ÇİN'E SORUŞTURMA
İtalya'da bir grup İtalyan avukat, hukukçu ve aktivist tarafından oluşturulan Uygur Hakları Avukatları, Çin'in Doğu Türkistan'daki fabrikalarda Uygur Türklerini zorla çalıştırarak elde ettiği ürünlerin ülkeye girmesiyle ilgili Çin'e soruşturma başlattı. Ayrıca İtalya'da tesiri güçlü stk'lardan olan "StraLi" de bu soruşturmaya dahil oldu.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'E KARŞI BM’YE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İtalya merkezli Uygur Hakları Avukatları tarafından 4 Haziran 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Önde gelen bir İtalyan STK'sı olan StraLi, Dünya Uygur Kongresi ve Uygur Hakları Avukatları adına, Doğu Türkistan'dan tren ve tekneyle İtalya'ya getirilen 'köle' yapımı ürünlerden oluşan bir kargo yüküyle ilgili olarak hem uluslararası hem de yerel olarak Çin'e soruşturma başvurusunda bulundu. Başvuruda Çin'e karşı Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Çalışma Grubuna yerel bir suç duyurusunda bulunuldu"ifadeleri kullanıldı.

İTALYA ÇİN MALLARINA EL KOYACAK
Öte yandan Çin'in Uygur Türklerinin emeğini sömürülerek elde edildiği ürünlere, İtalya tarafından gümrükte el konulması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin zorla çalıştırılarak elde ettiği ürünlerinin yaygınlığını ve köleliğin hem tarımsal ürünleri hem de diğer mallara el konulması ve ithalata karışan şirketlerin soruşturulması da dahil olmak üzere harekete geçmesi için İtalya Cumhuriyeti hükûmetine bir iletişim talep ediyor. İtalya tarafandan suç duyurusunda bulunan mallara delil olarak el konulması ve cezai soruşturma açılması talep ediliyor." denildi.

ULUSLARARASI YAPTIRIM UYGULANDI
ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) “Satılık Uygurlar” başlıklı raporuna göre Doğu Türkistan’daki Uygur işçiler Çinli fabrikatörlere toplu köle olarak satılıyor ve 100 den fazla ülke, 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: QHA, Benguturk

Bu Haberi 1028 kişi okudu!
05/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.