İtalya "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"nden çekildi

İtalyan Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti, Çin’in tarihi İpek Yolu üzerinde ticareti büyük projelerle yeniden canlandırma projesi olarak bilinen "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"nden çekilmek üzere resmi bildirimini 3 gün önce Çin’in Roma Büyükelçiliğine resmi nota ile iletti.

Söz konusu notada, İtalya'nın bu girişimdeki varlığının süresini uzatmayacağını Çin'e aktardığı belirtildi.

İPEK YOLU BİZİM ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL"
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani yaptığı açıklamada, "İpek Yolu, bizim önceliğimiz değil, istenilen etkileri yaratmadığını gördük. Buna dahil olmayanlar, daha iyi sonuçlar aldı." ifadelerini kullandı.

İtalya, Giuseppe Conte’nin liderlik ettiği 1. Conte Hükümeti döneminde Mart 2019'da Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping ile Roma'da imzalanan mutabakat zaptıyla "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"nden dahil olmuştu.

İTALYA "KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ"NDE YER ALAN TEK G7 ÜLKESİYDİ
Böylece İtalya, "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"ne dahil olan ilk ve tek G7 üyesi ülke haline gelmişti.

1. Conte hükümeti, bu adımla hem ülkeye Avrupa dışında büyük yatırımlar çekmeyi hem de İtalyan ihracatının geniş Çin pazarına erişim imkanını artırmayı ve bu şekilde iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi dengelemeyi hedeflemişti.

İtalya'da Ağustos 2019'da 1. Conte Hükümeti'nde koalisyonun bozulmasının ardından 2. Conte Hükümeti kurulmuş ve bu hükümet, "Kuşak ve Yol Girişimi"ne önceki hükümete nazaran daha az ilgi göstermişti. Şubat 2021'de kurulan Mario Draghi liderliğindeki geniş koalisyon hükümeti de bu girişime mesafeli yaklaşım sergilemişti.

"İTALYA'NIN BU PROJEDE YER ALMASI BİR 'HATA'DIR"
İtalya'da Ekim 2022'de iktidara gelen aşırı sağcı Giorgia Meloni, Eylül 2022'deki seçimlerden önceki kampanya döneminde İtalya'nın "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"nde olmasını "hata" olarak nitelemişti.

Meloni ve kabinesindeki bakanlar, İtalya'nın "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"ndeki varlığını sorgulayan açıklamalarda bulunmuş ve İtalya'nın bu girişime dahil olarak beklediğini alamadığını öne sürmüştü.

Nitekim İtalyan basınında ağustos ayında, İtalya’nın "Bir Kuşak ve Bir Yol Girişimi"nden ayrılmak için "ince bir çıkış yolu aradığı" haberleri çıkmıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Trthaber, Haber7, Sozcu, BloombergHT

Bu Haberi 316 kişi okudu!
08/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.