İşte "Soykırımı Bizzat Yöneten İsim"

Ketum karakteriyle tanınan Komünist Parti lideri Xi Jinping'in gizli görüşmelerinden sızan kayıtlar, Doğu Türkistan'da yaşananları ayrıntılı olarak bizzat onun yönettiğini ortaya koydu.

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri makamında Çin'i yöneten Xi Jinping'in liderliği önümüzdeki Kasım ayında 10. yılını dolduracak. Fakat geçen Komünist Parti genel kurulunda Ömür boyu tahtta kalabilmek için Başkanlıkta dönem kuralını iptal ettiren Xi, Çin’de zaten var olan Dijital diktatörlük rejimini sağlamlaştırmak istiyor.

Bu yıl iktidardaki 10. yılı olduğundan tek parti rejimiyle ve tamamen devlet kontrolünde olan medyasıyla Çin'de bu yılın Xi Jinping övgüleriyle geçmesi ve Xi Jingping yılı olamsı bekleniyor.

1949'da kurulan ve var olan hükümete darbe girişiminde bulunarak koltuğa oturan komünist rejime bugüne kadar 7. lider olan Xi Jinping, önceki 6 liderin tümünden daha az görüntü veriyor. Buda Xi’nin halktan kopuk bir diktatör olduğunu gösteriyor.

Soykırımcı Xi Jinping’in bu korkak tutumu, ister istemez ülkesinin en üst düzey yöneticilerinin de gizli iç iletişim yöntemlerine ağırlık vermesine neden oluyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'LA İLGİLİ GİZLİ GÖRÜŞMELER

2014 tarihli, Doğu Türkistan konusunda kaydedilmiş dört gizli görüşmenin sızması Xi Jinping’i telaşa sevk ettiği tahmin ediliyor. 

Kayıtlara ait kopyalar, New York Times tarafından Doğu Türkistan hakkında çok sayıda başka gizli belgeyle birlikte elde edilirken, "on yıllardır Çin'in iktidardaki Komünist Partisi içinden hükümet belgelerinin en önemli sızıntılarından biri" olarak nitelendiriliyor.

Gazete kayıtlara ait tam metinleri yayınlamazken, bilinmeyen bir kaynak tarafından Londra'da kurulan Bağımsız Uygur Mahkemesi'ne gizli belgelrin tamamı sunulduğu biliniyor.

Alman Araştırmacı Dr. Adrian Zenz de dahil olmak üzere birçok Batılı bilim adamları söz konusu belgelerin güvenilirliğine taahhüt etti.

Dr. Zenz, 2017'den bu yana, herhangi bir yasal süreç olmaksızın, milyonlarca Uygur'un tutsak olduğuna Toplama Kamplarının Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'da kurulmasına yönelik araştırmaların ön saflarında yer almıştı.

Toplamda yaklaşık 36.000 Çince karakter içeren 2014 tarihli dört konuşmanın içeriği en çok Uygurların İslam'dan, Milli kimliklerinden nasıl koparılabileceğine odaklanıyor. 

Gizli belgelerde soykırım suçlusu Xi Jinping bizzat bu konuda konuşmalar yapıyor ve Uygurların Çinlileştirilmesini, Mankurtlaştırılmasını, Asimilasyon edilmesini hedeflediklerini söylüyor.

2014'ün Doğu Türkistan'daki baskıların artmasında kırılma yılı olduğu,  bu sızan üst düzey toplantılarla ilişkili olduğu okunabiliyor. Böylece Doğu Türkistan'da halka yönelik yapılan sistematik soykırımı bizzat yöneten baş suçlu ismin Xi Jinping olduğu tescillenmiş oldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

Bu Haberi 359 kişi okudu!
06/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.