İstanbul’da Doğu Türkistan Kardeşlik İftar Buluşması

23 Mart 2024 tarihinde İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde bulanan Osmanlı Düğün salonunda “Doğu Türkistan Kardeşlik İftarı buluşması” etkinliği düzenlendi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği, Doğu Türkistan diasporasını İstanbul'daki Geleneksel İftar buluşmasında bir araya getirdi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği (UDTSB) öncülüğünde düzenlenen İftar etkinliğine, binlerce Doğu Türkistanlı vatandaş ve dini alimler, aydınlar, kanaat önderlerinin yanı sıra önceki dönem İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. Ahmet Selim Köroğlu, İYİ Parti İstanbul büyükşehir Belediye başkan adayı Sn. Buğra Kavuncu, Zeytinburnu kaymakamı Sn. Adem Uslu, Küçükçekmece kaymakamı Sn. Mustafa Anteplioğlu, Göç İdaresi Başkan temsilcisi, Ak Parti İl başkan yardımcısı, MKYK üyesi, Hüdapar, BBP İstanbul il başkanı, Ülkü Ocakları temsilcisi, Yeniden Rafah Partisi temsilcisi, İDSB Başkanı Eyüp Akbal ve çok sayıda Türkiye ve Türk dünyası STK’larının başkanları iştirak etti.Kurra hafız Abdulcelil Kari’nin Kur’an tilaveti ile başlayan Etkinlikte açılış konuşması yapan STK’lar birliği Başkanı Sn. Hidayetullah Oğuzhan, Doğu Türkistan halkı ve de İslam dünyasının mübarek Ramazan ayını kutlarken, bu mübarek günlerde, Çin mezaliminin Doğu Türkistan halkının Oruç, Namaz da dahil olmak üzere tüm ibadetlerini yasakladığını ve hatta yaşama haklarını elinden aldığını dile getirerek değerli misafirlerin böyle acı bir dönemde bu mahzun milleti yalnız bırakmadığından ötürü minnettar olduğunu söyledi.
Ardından Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Alimcan Buğda, Çin'in Doğu Türkistan’daki dini kısıtlamaları ve İslam Dünyasının tepkisizliğini, bunun sonucunda Çin’in cesaretlendiğini belirterek, Türkiye’nin hem Doğu Türkistanlılar hem de İslam dünyası için önemine değindi.

Akabinde İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Buğra Kavuncu, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Sn. Eyyûb Akbal, Ak Parti MKYK üyesi Dr. Reşide Yüksel, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ayrı ayrı konuşmalar gerçekleştirdi.İftar saati yaklaşırken okunan ezanla birlikte Müslümanlar hep birlikte Yöresel Uygur yemekleriyle oruçlarını açtı. 2000’i aşkın kişinin bir araya geldiği “Doğu Türkistan Kardeşlik İftar buluşması” yapılan duanın ardından sona erdi.Öte yandan da Doğu Türkistan Vakfı'nın Geleneksel İftarı, programında birbirinden uzman isimler Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ve zulme dikkat çekerken, Türkiye'nin ve uluslararası toplumun bu konuda daha etkin adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1445 kişi okudu!
26/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.