İstanbul'da Uygur Türkleri Ve Hindistan'daki Müslümanlara Destek Programı Düzenlendi

Uluslararası İslam Peygamberine Destek Komitesi, Hindistan'daki Müslümanlar ve Uygur Türklerine destek için program düzenledi.

İstanbul'da gerçekleştirilen programa, çok sayıda alim ve insan hakları alanında çalışmalarda bulunan aktivist katıldı.

Doğu Türkistan ve Hindistan'da Müslüman kadınlara yönelik ihlallerin anlatıldığı programda, konuşmacılar, bu ihlallere karşı kadınları savunma yollarını ele aldı.

Komitenin Genel Sekreteri Şeyh Muhammed Es-Sağir, kurumlarının, Hindistan ve Doğu Türkistan'da Müslüman kadınlara yönelik ihlallere karşı medyanın ve kitlelerin harekete geçirilmesinde aktif rol oynadığını söyledi.

Hint aktivist Ayşe Sadık da programda yaptığı konuşmada, "Hindistan'daki kadın Müslümanlar sürekli olarak baskı görüyor. Mesela her gün işe giderken kıyafetleri nedeniyle sorun yaşıyorlar." dedi.

Sadık, iktidardaki Hindistan Halk Partisinin ( BJP) ülkede medya, kültür, güvenlik, polis ve yargı olmak üzere her şeyi kontrol ettiğini ve Müslüman toplumun büyümesine izin vermediğini kaydetti.

DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ ANLATILDI
Mazlum Doğu Türkistanlılar adına Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği başkanı Münevver Özuygur hanım ve Fatime Ocatlı hanım Çin'in Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik ihlallerini anlatarak, Müslümanların Kur'an-ı Kerim okudukları için öldürüldüğünü, bebeklerin anne karnında canlarına kıyıldığını ve camilerin yıkıldığını dile getirdi.

Münevver Özuygur hanım Doğu Türkistan’da yaşanan sistematik soykırımı anlatarak, kız ve kadınların her türlü dini ibadetten mahrum bırakıldığını ve Çin rejimi tarafından onların iffet namusları ayaklar altına alındığını, Topla Kamplarında işkence, zorla çalıştırma dahil olmak üzere çocuklarından zorla koparıldığını anlattı.

Arapça yayın yapan saygın medya kuruluşlarının hazırda bulunduğu programda, İşgalcı Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki soykırım suçlarını İslam dünyasına anlatılması açısından oldukça önemlidir tüm Müslümanların Çin zulmüne karşı bilinçlenmesi içinde aynı öneme sahiptir.

İstanbul'da geçen yıl kurulan Komite, Müslüman alimlerin yönlendirme ve katkılarıyla, Hazreti Muhammed'i ve hayatını tüm dillerde tanıtmak ve anlatmak için çalışmalar yürütüyor. Komite hedefini ise "çalışmalarıyla kötü niyetli tarafların boşlukları yanlış bir şekilde doldurmasını engelleme" olarak açıklıyor.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 729 kişi okudu!
28/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.